aug 25, 2023
290 Views
Komentáre vypnuté na Poradíme vám, ako sa správne starať o drevo

Poradíme vám, ako sa správne starať o drevo

Written by

Drevené prvky v interiéri i v exteriéri vyzerajú úchvatne. Ich krása však časom mizne z dôvodu pôsobenia UV žiarenia, vlhkosti a vysokej teploty. Zachovať drevo krásne i po rokoch je možné jedine tak, že sa budete o drevené povrchy pravidelne starať. Ako na starostlivosť o drevo sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

Čo drevu škodí najviac

Drevo časom začne degradovať z viacerých príčin. Najväčšími nepriateľmi dreva a drevených povrchov sú:

  • UV žiarenie, trvalé i čiastočné vystavenie dreva slnečným lúčom
  • Vysoké teploty nad 25 stupňov
  • Vysoká vlhkosť pohybujúca sa nad 60 %

Aby drevo dlho vydržalo, snažte sa nielen o udržiavanie optimálnych okolitých podmienok, ale tiež o pravidelnú údržbu. Dôležitý je i výber dreva. Do exteriéru, napríklad na terasu alebo ako záhradný nábytok, je ideálne teakové drevo, všetky exotické dreviny a tepelne upravené dreviny. Do interiéru zvoľte borovicu a smrekové drevo. Na podlahy sa používajú dreviny ako buk, dub či javor. Všetky druhy dreva dokážete farebne prispôsobiť okoliu, keď použijete moridlo na drevo.

Príprava dreva na ošetrenie

Drevo pred ošetrením lakom, lazúrou alebo olejom očistite. Na čistenie použite vysávač a vlhku handričku. Ak je drevo popraskané, budete ho musieť jemne zbrúsiť a prípadné pukliny vyplniť tmelom, ktorý tiež vybrúsite dohladka. Ošetrujúce prostriedky nanášajte na drevo až po jeho vyschnutí. V interiéri sa zväčša používajú dve a v exteriéri tri vrstvy prípravkov. Každá vrstva prípravku musí schnúť niekoľko hodín, riaďte sa návodom na použitie.

Ošetrenie povrchu dreva

Po vybrúsení a tmelení nastáva čas na ošetrenie lazúrou, olejom alebo lakom. Nalakované drevo je odolné voči vlhkosti a jeho čistenie nenáročné, keďže ho stačí pretrieť vlhkou handričkou. Lak na dreve dobre odoláva poveternostným podmienkam. Nevýhodou je, že po zničení časti laku je nutné prelakovať celý drevený povrch. Na ošetrenie tvrdého dreva v exteriéri sú vhodné oleja a lazúra na drevo. Naolejované drevo je viac odolné voči vlhkosti, ale nie UV žiareniu. Olej zachová štruktúru a vzhľad dreva. Lazúra sa používa na ochranu mäkkých drevín. Lazúrou je možné zmeniť farbu dreva alebo zvýrazniť jeho štruktúru. Lazúrou ošetrené drevo odoláva vlhkosti i UV žiareniu.

 

 

Article Categories:
viem viac