aug 25, 2023
264 Views
Komentáre vypnuté na Kupujete vankúše? Overte si ich hrúbku a výplň

Kupujete vankúše? Overte si ich hrúbku a výplň

Written by

Existuje veľa druhov vankúšov, ktoré sa líšia nielen veľkosťou a tvarom. Pohodlie počas spánku závisí tiež od výplne vankúša. Od výplne závisí aj to, v akom stave bude vaša krčná chrbtica alebo či muži budú počas spánku chrápať. Naučte sa rozoznať kvalitný vankúš a vybrať si taký, ktorý prispeje k dobrému spánku a zdravej chrbtici.

Vankúše podľa polohy spánku

Najskôr sa zameriame na tvar vankúša s ohľadom na to, v akej polohe najčastejšie spávate. Z tohto hľadiska nezáleží veľmi na veľkosti vankúša, ale na jeho tvare a hrúbke. Pokojne môžete spávať aj na menšom vankúši, ak vám vyhovuje jeho výška. Bežne sa vankúše vyrábajú pre dospelých v rozmeroch 50 x 70 cm. Niektoré vankúše majú špeciálne rozmery a tvary. Napríklad tie, ktoré obľubujú dámy obávajúce sa tvorenia vrások počas spánku.

Ak sa zameriame na polohu spánku, je nutné dodať, že aj matrace sú pre pohodlné a zdravé spanie dôležité. V prípade, že spíte na bruchu, uprednostnite mäkšie matrace. Pre spáčov na boku sú určené matrace z pamäťovej peny, ktorá netlačí na kĺby. U vankúšov sú pravidlá nasledovné:

  • Spanie na boku – vankúš s hrúbkou 12 cm, tvrdší a anatomicky tvarovaný.
  • Spanie na bruchu – vankúš s hrúbkou 8 cm, mäkší anatomický vankúš.
  • Spanie na chrbte – vankúš s hrúbkou 10 cm, stredná tvrdosť, anatomický tvar.

V prípade, že v noci polohy meníte, vhodnejší je mäkší a flexibilný vankúš. Anatomický tvar by vám pri vrtení prekážal.

Vankúše podľa materiálu výplne

Od materiálu výplne závisí zdravie krčnej chrbtice. Výplň by mali dôkladne preveriť aj ľudia, ktorí trpia alergiami. Rozhodnúť sa môžete medzi prírodnými a syntetickými materiálmi.

Vankúše z prírodných materiálov

Prírodné materiály ako páperie a perie sú príjemné na dotyk, mäkké a dobre schnú. Pozor na to, že robia problémy alergikom, pretože sú živnou pôdou pre roztoče. Alternatívou je prírodný latex. Ide o čisto prírodný materiál, ktorý však nedráždi dýchacie cesty a ani pokožku. Môžete ho nájsť aj vo vankúšoch s ergonomickým tvarom. U tohto materiálu si dávajte pozor na častejšiu výmenu návliečok kvôli pohlcovaniu potu.

Vankúše zo syntetických materiálov

Syntetické materiály a umelé vlákna sú pre výrobu vankúšov ideálne. Cenovo ide o dostupný materiál, ktorý sa dá rôzne tvarovať. Spomedzi všetkých syntetických materiálov vyhráva pamäťová pena (nazývaná i viskoelastická alebo lenivá). Tento materiál sa dobre prispôsobuje krivkám hlavy, je oporou pre krčnú chrbticu a rýchlo sa vracia do pôvodného tvaru. Pamäťová pena je antialergická. Podobné vlastnosti majú gélové výplne a latexové vankúše.

 

 

 

 

Article Categories:
viem viac