aug 26, 2023
511 Views
Komentáre vypnuté na 7 pravidiel bezpečného bicyklovania s dieťaťom

7 pravidiel bezpečného bicyklovania s dieťaťom

Written by

Každý rodič sa o svoje dieťa denne bojí. Strach je o niečo väčší, keď sa s dieťaťom vyberiete na cyklistický výlet. Obavy môžete zahodiť stranou, ak sa budete riadiť bezpečnostnými pravidlami. Prejdime si spoločne 7 pravidiel bezpečnej jazdy na bicykli s dieťaťom.

1. Kúpte kvalitné a certifikované bicykle

Byť pripravený na bicyklovanie s dieťaťom znamená, že kúpite kvalitné bicykle a iné doplnkové športové pomôcky na cyklistiku. Bicykle sa delia do kategórií podľa terénu, v ktorom s nimi môžete jazdiť. S deťmi sa asi nevyberiete na cyklistiku po extrémnych trasách, ale i tak myslite na to, že detský bicykel musí byť certifikovaný, odpružený a mať primerane veľký rám. Lacné bicykle pre celú rodinu zoženiete v internetovom obchode inSPORTline.

2. Bicyklovať sa dá aj s bábätkom

Bezpečná cyklistika je realizovateľná aj s malým bábätkom. Pre deti od narodenia do približne 6 roku života sú určené detské cyklovozíky. Ide o pomôcku, ktorá je hybridom kočíka a sedačky. Vo vozíku je dieťa v bezpečí a vy môžete pokojne jazdiť aj po celý deň.

3. S väčšími deťmi myslite na ochranu

Keď sa chcete vybrať s deťmi do lesa alebo na cyklotrasu s bicyklami, nezabúdajte na ochranné pomôcky. Vždy noste celá rodina helmu. Ak si dieťa ešte nie je na bicykli stopercentne isté, malo by nosiť aj chrániče na kolená a dlane.

4. Tréningom k väčšej istote a sebavedomiu

Na bicykli zohráva úlohu i  menšie zaváhanie. Trasy mimo vymedzených miest pre cyklistov prejdite s deťmi až po tom, ako si budú na bicykli isté a dokážu rýchlo reagovať. Najskôr precvičujte jazdu s deťmi pred domom, potom na dopravnom ihrisku, na cyklistickej trase a až na záver sa vyberte na cesty.

5. Majte deti stále na očiach

Deťom nikdy nedovoľte jazdiť za vami. Stále ich majte na očiach. Buď jazdite vedľa seba, alebo musia deti jazdiť pred vami. Dbajte na to, aby sa príliš nevzdialili. Vysvetlite deťom, že nemôžu bez vášho dovolenia zmeniť smer alebo prejsť samé cez križovatku.

6. Reflexné prvky a svetlá

Na cestách ste účastníci cestnej premávky. Musíte byť videní, čomu je každý kvalitný bicykel prispôsobený. Na detskom bicykli nesmú chýbať odrazové sklíčka a blikajúce svetlá. Doplňte k nim aj reflexné pásiky a poprípade vlajku.

7. Kontrolujte technický stav bicyklov

Pred každou jazdou je nutné skontrolovať brzdy a funkčnosť svetiel. Okrem toho preverte či sú všetky spoje pevné a kolesá dobre nafúknuté. Nastavte dieťaťu sedadlo tak, aby sa mu dobre šliapalo. Majte po ruke sadu na opravu bicykla pre prípad poruchy.

 

 

Article Categories:
viem viac