jan 18, 2017
2778 Views
Komentáre vypnuté na Vynálezy 19. storočia, ktoré možno ani nemali byť

Vynálezy 19. storočia, ktoré možno ani nemali byť

Written by

Mať vlastný patent na jedinečný vynález, ktorý všetko zmenil a poznajú ho doslova, je na nezaplatenie. Svoje o tom istotne vedeli aj vedci a iní výmyselníci, ktorí v priebehu revolučného 19. storočia prišli s vynálezmi, ktoré svet a náš život v mnohom posunuli vpred. Otázne je len to, či už v tej dobe fungovala taká ochranná známka v zmysle, ako ju poznáme dnes. Zrejme nie, inak by niektorí tvorcovia neobišli s dlhým nosom…

Patent nad patenty

O tom, aké dôležité je chytiť sa v správny čas príležitosti a vyťažiť z nej maximum, vie aj istý Angličan, banský technik Richard Trevithick, ktorý na začiatku 19. storočia  skonštruoval prvý parný motor využívajúci vysokostlačenú paru. A to všetko po tom, ako platný patent vypršal samotnému vynálezcovi parného stroja, Jamesovi Wattovi, ktorý mimochodom tvrdil, že niečo podobné je príliš nebezpečné.

Prelomové vynálezy 19. storočia, ktoré nepotešili každého

Nielen parný stroj na vysokostlačenú paru bol prelomovým vynálezom tej doby, ktorý ale nie všetkých celkom nadchol. Tak napríklad vo Francúzsku v roku 1801 vynašiel Joseph Marie Jacquard prvý programovateľný tkací stroj. Fungoval na princípe diernych štítkov, vďaka ktorým sa na ňom dal veľmi jednoducho meniť vzor, čo bolo také pokrokové, že v priebehu desiatich rokov sa z neho predalo  vyše 100 tisíc kusov. To pánu Jacquardovi zabezpečilo slušný život, no našli sa aj odporcovia jeho tkacieho stroja. Boli nimi tkáči, ktorí v dôsledku novej technológie prichádzali o prácu.

Ešte trochu horšie obišiel jeden z dvojice vynálezcov „bezpečných“ lámp pre baníkov. Chemik Humphry Davy a železničný inžinier George Stephenson sa po sérií nešťastí v uhoľných baniach, viac-menej náhodne dopracovali k vynálezu “bezpečnej” lampy. Ako to však už býva, keď ide o peniaze, nepozná vynálezca vynálezcu, ani keď ide o ich spoločný vynález. A tak sa aj Davy uchýlil k podvodu, v snahe získať celú odmenu len pre seba a kolegu obvinil z krádeže nápadu. Lampám to však neuškodilo, práve naopak a ešte viac sa rozšírili.

Nuž čo, aj taký býva svet a život vynálezcov…

 

Article Categories:
Ako na to