feb 28, 2017
1424 Views
Komentáre vypnuté na Zelený zákal nemusí znamenať slepotu!

Zelený zákal nemusí znamenať slepotu!

Written by

Jedna z najčastejších príčin slepoty na svete sa skrýva pod názvom zelený zákal. Glaukóm sa síce nedá vyliečiť, no ak sa včas zachytí, so správnou liečbou o zrak neprídete.

Neliečený glaukóm končí slepotou

Zelený zákal alebo glaukóm je ochorenie, pri ktorom sa postupne poškodzuje zrakový nerv. Ten tvorí približne milión nervových vlákien, pomocou ktorých sa presúva zrakový vnem zo sietnice do mozgu. V prípade glaukómu sa tlak tekutiny vnútri oka zvyšuje. To potom utláča vlákna zrakového nervu, ktoré následne odumierajú. Zorné pole sa postupne zužuje a spolu s tým sa znižuje zraková ostrosť. Ak sa glaukóm nelieči, môže skončiť slepotou!

Mali vaši predkovia zelený zákal?

Zelený zákal najčastejšie postihuje ľudí starších ako 65 rokov. Viac sú ním ohrozené ženy, diabetici, ľudia s nízkym tlakom ako aj tí, ktorým sa už v rodine zelený zákal vyskytol. Vyššie riziko majú aj ľudia so silnou krátkozrakosťou, dokonca aj poranenie oka môže zapríčiniť zmeny, ktoré neskôr spôsobia rozvoj glaukómu.

Aká je liečba?

Liečba zeleného zákalu sa odvíja od toho, v akom štádiu sa ochorenie nachádza, a jej hlavnou podstatou je zníženie vnútroočného tlaku. Spočiatku sa tlak znižuje očnými kvapkami alebo liekmi, no ak takýto postup nie je účinný, môže očný lekár pristúpiť k laserovej operácii. Počas nej sa laserové lúče namieria na špecifické tkanivá v oku, vďaka čomu bude môcť vnútroočný mok lepšie odtekať a tlak sa zníži. Chirurgický zákrok, pri ktorom sa priestor pre tento mok umelo vytvorí, sa zvolí až vtedy, keď všetky predchádzajúce spôsoby zlyhali.

Zelený zákal nie je zelený

Pomenovanie zelený zákal nie je tak úplne presné. Jeho podstatou totiž nie je zakalenie niektorej zo štruktúr vnútri oka. Toto pomenovanie sa zaviedlo v minulosti. Pacienti s neliečeným glaukómom v pokročilom stave mávali sivasto zahmlenú rohovku a bledú dúhovku. Dokopy oko vyzeralo, ako by malo zelený nádych.

Očné prehliadky majú zmysel!

Len málokto by dokázal toto ochorenie na sebe rozpoznať. Zelený zákal totiž spočiatku nemá žiadne príznaky. Až oveľa neskôr prichádzajú na rad výpadky zorného poľa a znížená zraková ostrosť. Vtedy je už ale glaukóm v pokročilom štádiu. Predísť takémuto nepríjemnému prekvapeniu však dokážete pravidelnými očnými prehliadkami. Ak teda máte viac ako štyridsať rokov, u očného lekára by ste sa mali zastaviť aspoň raz za dva roky.

Foto: Bigstockphoto

 

 

Article Categories:
Ako na zdravie a krásu