feb 27, 2015
5239 Views
Komentáre vypnuté na Ako sa efektívnejšie učiť

Ako sa efektívnejšie učiť

Written by

Len málokto sa učí naozaj s radosťou a skúšky absolvuje bez stresov a v pohode. Väčšina ľudí sa učí, lebo musí. No ak už je učenie nutnosťou, prečo to nerobiť tak, aby sme z toho i niečo mali? K tomu možno pomôžu i tieto typy, ktoré hovoria ako sa učiť efektívnejšie.

  1. Pripravte sa na učenie. Pred tým, než sa začnete učiť, majte všetky potrebné podklady poruke. Tak učebnice, ako aj svoje poznámky, prípadne písacie potreby, či skriptá… Ak budete počas učenia odbiehať, zbytočne si tak narušíte koncentráciu a budete sa musieť nanovo sústreďovať.
  2. Látku je nutné pochopiť. Bifľovanie nemá žiaden zmysel, pretože Vám okrem známky nič nedá. S najväčšou pravdepodobnosťou si látku zapamätáte len pár dní. Ak teda chcete čosi skutočne vedieť, mali by ste to pochopiť. Nevýhodou bifľovania je tiež to, že ak Vám počas odpovede vypadne čo i len jedno slovíčko, zväčša ste stratení. Ak látku chápete, ľahko sa vyjadríte i vlastnými slovami.
  3. Navštevujte prednášky! Aj keď je to možno „nemoderné“, navštevovanie prednášok Vám skutočne môže pomôcť pri učení. Učivo tak omnoho ľahšie pochopíte a pri prednáškach sa na Vás toho pomerne dosť i nalepí. Dobrí prednášajúci často tiež zdôraznia najpodstatnejšie časti učiva a tak sa môžete sústrediť len na ne.
  4. Urobte si rozvrh. Látku, ktorú sa potrebujete naučiť, si rozvrhnite podľa času, ktorý na učenie máte. Tento rozvrh skutočne dodržujte. Ak si napríklad určíte, že denne sa musíte naučiť päť otázok z dvadsiatich, plnenie takýchto denných plánov Vám bude pripadať omnoho jednoduchšie.
  5. Doprajte si pauzu. To, že ste si stanovili za cieľ naučiť sa napríklad 5 otázok denne neznamená, že od učenia nemôžete vstať. Pokojne sa každú pol hodinku prejdite, natiahnite alebo si dajte kávu. To Vás osvieži a preberie a do ďalšieho učenia pôjdete s vervou.
  6. Spoločné učenie. Kým niektorí ľudia potrebujú na učenie samotu a absolútne ticho, iní sa radšej učia skupinovo. Skupinové učenie totiž môže mať isté výhody. Ako sa vraví – viac hláv, viac rozumu! V prípade spoločného učenia pre Vás môžu byť prínosné nápady, techniky, rady a vedomosti spolužiakov.
  7. Zbavte sa rušivých vplyvov. Odložte telefón, vypnite facebook, zabudnite na chat! Možno si myslíte, že odpísať niekomu na správu raz za čas, nie je rušivé. No takéto rozptyľovanie Vám podstatne sťažuje prácu a zbytočne predlžuje čas učenia.

Istá dávka napätia a stresu pred skúškou nie je na škodu. Udrží Vás takpovediac v pozore a sústredených na cieľ. Ani so stresom to však netreba preháňať! Nejde predsa o život. A pokazená známka, či horšie zvládnutá skúška, sa dá opraviť.

FOTO: Kurhan / Dollar Photo Club

Article Categories:
Ako na to