apr 9, 2018
1092 Views
Komentáre vypnuté na Ako si živnostníci vedia znížiť daň pomocou stravných lístkov?

Ako si živnostníci vedia znížiť daň pomocou stravných lístkov?

Written by

Ak ste požiadali o odklad zaplatenia dane a stále premýšľate, čo zahrnúť do svojich výdavkov, mali by ste spozornieť. Znížiť daň si viete aj pomocou stravných lístkov. Táto možnosť platí pre živnostníkov či podnikateľov a vyplýva zo zákona o dani z príjmov.

Výdavky živnostníka na stravné lístky

Do svojich výdavkov si môžete dať aj náklady spojené s vaším stravovaním. Platí, že pre každý odpracovaný deň si viete uplatniť stravný lístok až do výšky 4,50 eur. Vzťahuje sa to na každý odpracovaný deň, nie na pracovný deň. Teda ak ste pracovali aj počas víkendov alebo sviatkov a máte doklad o zakúpení jedla, môžete si ho zahrnúť do v rámci účtovníctva do vašich výdavkov avšak maximálny počet je 6 stravných lístkov za týždeň.

Dajte účtovníkovi iba jeden doklad

Odkladať si každý deň bločky za kúpené jedlo môže byť otrava. Rýchlym riešením je zakúpenie si stravných lístkov na celý rok. Tým pádom budete mať iba jeden doklad, ktorý odovzdáte svojmu účtovníkovi. Ušetríte nielen na dani, ale aj na účtovníctve, v prípade, že im platíte od počtu zaúčtovaných položiek.Takýto doklad totiž účtovník zaúčtuje ako jednu položku.

Objednajte si stravné lístky čo najskôr

Ak si na kúpu stravných lístkov spomeniete na konci roka, pravdepodobne veľmi nepochodíte. Je zrejmé, že tieto lístky ste počas roka nemohli minúť, nakoľko ste ich nemali k dispozícií. Nie je totiž splnené podmienka preukázateľnosti vynaloženia výdavkov. Teda si ich nebudete môcť dať svojich výdavkov a znížiť svoju daň. Objednajte si preto stravné lístky čo najskôr. Jednoducho a rýchlo ich viete objednať aj cez internet.

Kedy si neviete znížiť daň pomocou stravných lístkov?

Ak ste živnostník a zároveň zamestnanec, nemáte nárok na uplatnenie výdavkov na stravu. U vášho zamestnávateľa totiž už máte zo zákona jeden príspevok na stravovanie. Ďalšou výnimkou kedy si neviete znížiť daň pomocou stravných lístkov je ak si účtovníctvo vediete na paušálne výdavky. Vaše výdavky všeobecne  sú totiž počítané ako určité percento z vašich príjmov. Poraďte sa s vaším účtovníkom a ponížte si svoju daň.

Article Categories:
Ako vybaviť