okt 14, 2016
2073 Views
Komentáre vypnuté na Aj s kompaktom môžete mať krásne fotografie

Aj s kompaktom môžete mať krásne fotografie

Written by

Kompaktný fotoaparát je skvelá voľba nielen pre deti, dôchodcov či začínajúcich fotografov. Potešia i tých, ktorí majú už čo-to pofotené, nie sú profesionáli a nechcú so sebou pri potulkách svetom nosiť objemovo predsa len o niečo väčšie digitálne fotoaparáty. Výhoda kompaktov je, že sú malé, skladné a ľahko sa prenášajú.

Ako si teda vybrať kompakt

V prvom rade si určite, na aké účely budete fotoaparát používať. Či ho plánujete len na domáce použitie, na fotenie rodiny, osláv stretnutí, alebo sa má stať vaším neoddeliteľným spoločníkom, kamkoľvek sa pohnete. Toto kritérium vám napovie, na akú kvalitu sa zamerať a akú sumu si vyčleniť z vášho rozpočtu. Následne sa môžete sústrediť na parametre.

Parametre kompaktu

summer holidays, technology and beach concept - girls making selMegapixely sú síce dôležité, ale na kvalitné fotky bohato stačí fotoaparát s 10 až 12 Mpix. Zamerajte sa na objektív. Ohnisková vzdialenosť predstavuje jeho základný parameter. Čím nižšie číslo, tým širší zachytený záber na fotografii. Ďalší parameter je svetelnosť. Aj tu platí: Čím nižšie číslo, tým lepšie. Kompakt si poradí i pri slabšom svetle. Na malé detaily slúži  funkcia makro. Je to najmenšia vzdialenosť, na ktorú dokáže fotoaparát zaostriť.

Ako správne fotiť

Kompakty majú niekoľko automatických režimov. Dokážu si poradiť so slnkom i s tmou, rozoznávajú úsmev a na tvár dokážu i samostatne zaostriť. Či má však fotografovaná osoba na snímke iba polovicu hlavy, závisí skutočne iba od vás.

  • Nefoťte všetko a hneď, porozmýšľajte, čo chcete mať na fotografii. Presuňte sa na iné miesto, čupnite si, zvoľte iný uhol pohľadu.
  • Fotografované objekty neumiestňujte do stredu, ale skôr na kraj. Fotografia bude pôsobiť prirodzenejšie a zostane na nej miesto na ďalší kontext.
  • Ak fotíte priamo proti slnku, fotky môžu byť neostré, prepálené. Slnko pre istotu zatieňte buď rukou, alebo rovno foteným objektom. Najlepšie je však fotografovať so slnkom za chrbtom, pri zamračenej oblohe, ráno alebo večer pred západom slnka.
  • Buďte trpezliví, hlavne vtedy, keď fotíte deti a zvieratá. Nečakajte, že kvalitnú fotku urobíte na prvý šup. Deti a zvieratá sa často hýbu, a hlavne zvieratá bývajú pred objektívom dosť neposlušné.
  • Nevzdávajte sa a foťte. Za každých okolností, tak často, ako sa vám bude dať. Možno prvé fotografie nebudú také kvalitné a zaujímavé, ako by ste si predstavovali, ale i fotografovať sa dá naučiť. A bude to stále lepšie.
Article Categories:
Ako na to