dec 16, 2016
1255 Views
Komentáre vypnuté na Najväčšie rozdiely medzi pálenou krytinou a ostatnými typmi krytín

Najväčšie rozdiely medzi pálenou krytinou a ostatnými typmi krytín

Written by

Čo robí strechu strechou? Okrem iného je jej veľkou dominantou a neoddeliteľnou súčasťou aj kvalitná strešná krytina. Ako si však spomedzi všetkých typov krytín vybrať tú správnu či najvhodnejšiu práve pre nás? A čo robí pálenú škridlu takou výnimočnou v porovnaní s tými ostatnými krytinami?

Vplyvy pôsobiace na strešnú krytinu

Keďže strecha je vystavená všetkým vplyvom počasia, a teda neunikne pred snehom, dažďom, vetrom či slnkom, rovnako tak ju však špinia rôzne nečistoty z prostredia alebo vtáčí trus, je logické, že by mala byť voči tomu všetkému maximálne odolná. Všetko to vie významne ovplyvniť práve vhodne zvolená a predovšetkým kvalitná škridla, ktorá nielenže odolá, ale odolá bez poškodení či trvalých zmien.

Dobre vypálená škridla dokáže vydržať aj nadmerné horúčavy, rovnako tak silné mrazy, a preto je práve pálená krytina stále voľbou číslo jeden pre mnohých z nás. Navyše je preverená rokmi a skúsenosťami našich predkov, ktorí na pálené škridle, ktoré vydržali aj sto rokov, jednoducho nedali dopustiť.

Pálená krytina… a tie ostatné

Pri zvažovaní, akú krytinu je dobré použiť na Vašu strechu, je na mieste porovnávanie a zvažovanie. Hoci je v súčasnosti na výber mnoho typov krytiny, pričom nejeden výrobca uvádza, že práve ten jeho výrobok je najlepší, najkvalitnejší a najodolnejší, je dôležité preveriť si, na čo všetko sa ich záruky vlastne vzťahujú.

Najistejšou cestou, ako si zvoliť krytinu, ktorá nám vydrží doslova celý život, je veľmi dobre zvažovať, z akého materiálu je daná krytina zhotovená. Kým pálená škridla sa neraz dedí aj s domom, v temer neporušenom stave, v prípade použitia menej kvalitných, respektíve menej vhodných krytín časom dochádza k ich znehodnoteniu a tým aj k znefunkčneniu celej strechy.

Rizikové sú predovšetkým plechové krytiny, ktoré podliehajú korózii. Čiastočne ich pred ňou ochránia povrchové úpravy – pozinkovanie či poplastovanie, avšak pre mnohých ani to nie je dostatočnou zárukou a volia radšej krytinu pálenú, kde nič také nehrozí.

Riziká však číhajú aj inde, nielen v menej kvalitnom plechu. Slabým miestom strechy, respektíve krytiny môžu byť aj klince či skrutky použité pri upevňovaní krytiny. Práve na miestach spojov totiž vznikajú najčastejšie poruchy na streche, hoci čiastočne sa tomu vyhneme, ak je na streche veľkoplošná škridla.

Ceny pálenej krytiny v porovnaní s inými materiálmi

Ceny pálených škridiel sa v súčasnosti neraz hýbu na podobnej úrovni, ako ceny alternatívnych materiálov, čo je rozhodujúcim kritériom pre tých, ktorí sa rozhodujú na základe ceny. V takom prípade už naozaj niet o čom rozmýšľať. Ak je aj pre Vás rozhodujúca cena, tak pri podobných cenách rozhodne zvoľte pálenú škridlu, pretože jej vlastnosti sú neporovnateľne vyššie, predovšetkým jej životnosť a farebná stálosť.

Nie je to len marketingový ťah, najlepšou reklamou pálenej krytiny sú predsa roky a roky používania a spokojnosť ľudí s ňou.

 

Article Categories:
Ako na dom a zahradu