dec 6, 2016
1745 Views
Komentáre vypnuté na Projekty domov nie sú lacná záležitosť: Viete si vybrať správneho architekta?

Projekty domov nie sú lacná záležitosť: Viete si vybrať správneho architekta?

Written by

Plánujete stavbu nového domu či rekonštrukciu starého a chcete, aby výsledok vyzeral naozaj dobre a aby sa vám v dome kvalitne bývalo? Zveriť tento problém do rúk odborníka je skutočne namieste, najmä takému, ktorý už má viaceré projekty domov za sebou.

Výberu projektanta by ste mali venovať dostatočný čas, pretože ak to podceníte, neskôr svoju voľbu môžete ľutovať. Nájsť toho správneho architekta nemusí byť vždy jednoduché, treba si všímať viaceré detaily. Mal by mať skúsenosti, potrebné vzdelanie a nadšenie pre prácu. Hľadajte takého architekta, ktorého štýl sa vám páči a za ktorým stojí „armáda” spokojných klientov. Možnosťou je tiež osloviť viacerých a až potom sa rozhodnuť.

Rozmanitosť je zaujímavá

Portfólio projektanta povie veľa o jeho práci aj o ňom samom. Ak v ňom má stále tie isté a opakujúce sa vzory či podobné projekty domov, nemusí to zákonite znamenať, že nie je kreatívny alebo že je jeho práca nekvalitná. Môže ísť o jeho vlastný štýl, v ktorom sa našiel a ktorý reprezentuje a charakterizuje jeho prácu.

Problémom môže byť, ak v jeho realizáciách neviete rozoznať ani najmenšie detaily, ktoré jednotlivé projekty domov od seba odlišujú. Ak hľadáte niečo viac osobité, vtedy nebude pre vás tým správnym projektantom.

Chémia musí byť

Okrem toho, že by mal byť dostatočne kvalifikovaný, musíte si s ním „sadnúť“ aj po ľudskej stránke. Ten správny architekt vás musí vedieť pochopiť, nech už máte akékoľvek požiadavky a potreby. Ak sú zrealizovateľné, podporí váš nápad a prinesie jeho estetické aj funkčné riešenie. Pokiaľ by ste však mali požiadavku, ktorá je príliš mimo realitu, mal by vás vedieť pribrzdiť a ponúknuť kompromis.

Na druhej strane však musíte byť aj vy schopní nasledovať jeho nápady alebo o nich aspoň rozumne diskutovať. Architekt by mal preto vo vás vzbudzovať dôveru a sympatie.

Referencie nadovšetko

Z fotografií nezistíte tak veľa, ako vám môžu povedať tí, s ktorými daný architekt už spolupracoval. Pýtajte sa. Rodina, priatelia či známi možno poznajú toho správneho alebo vám aspoň poradia, s ktorým projektantom radšej nespolupracovať.

Tiež pomôže, ak si jeho prácu pozriete naživo. V takom prípade je možné, že sa vám podarí porozprávať s majiteľmi a referencie si vypýtať priamo od nich.

 

Foto: Bigstockphoto

 

Article Categories:
Ako na dom a zahradu