Najlepší spôsob, ako spoznať krásy krajiny do ktorej sa chystáte a urobiť z cestovania naozajstné dobrodružstvo, je vydať sa na dovolenku v karavane. Môžete ísť kamkoľvek chcete a kedykoľvek chcete! Dovolenka v karavane vám dáva slobodu putovať po vysnívanej lokalite na vlastnú päsť, čo ju robí zábavnejšou a vzrušujúcejšou. Ak sa chystáte na svoju prvú cestu karavanom, tu je 6 vecí, ktoré musíte zvážiť predtým, ako nasadnete do karavanu.
1. Majte pripravený plán
Aj keď sa chcete len nezáväzne túlať po krásnych miestach, musíte mať naplánovanú trasu. Ak ste na tejto ceste prvýkrát, skúste si zaobstarať sprievodcu a dôkladne si naplánujte, ako sa dostanete do cieľovej destinácie. Pre plánovanie trasy skvele poslúžia GPS prístroje. Skvelou voľbou je napríklad Garmin CamperVan. Nájdete v ňom pripravené trasy priamo pre karavany s vyznačenými kempami a všetkými poplatkami, ktoré vás na vašej trase čakajú. Na vašej ceste vás tak nič nezaskočí.
2. Správny výber karavanu
Ak ste sa rozhodli pre prenájom karavanu mali by ste zvážiť nasledujúce faktory. Ste jediný, kto sa chystá? Alebo idete s partiou svojich priateľov, alebo je konečne čas na rodinný výlet? Ak idete sami, zvážte 2-miestny karavan, ak je s vami viac ľudí, potom bude lepšou voľbou vyššia kapacita. Ďalšou vecou, ktorú treba zvážiť pri výbere karavanu, je ťažná kapacita vášho vozidla. Tu je najlepšie sa vždy informovať priamo u prenajímateľa karavanu. Alternatívou sú obytné vozidlá, kde ťažnú silu nemusíte riešiť. Všetko je prispôsobené tak, aby ste sa bez problémov dostali tam, kam potrebujete. Keď uvažujete o tom, že si na karavaning vezmete rodinný automobil, nezabudnite na pridanú hmotnosť batožiny, výbavy a príslušenstva. Ďalším faktorom, ktorý je dobré zvážiť je vaše pohodlie s čím priamo súvisí vybavenie karavanu alebo obytného vozidla. Dnes už bez problémov vo vybavení nájdete sprchu, kuchyňu, napájanie na solárne panely a mnohé ďalšie vymoženosti. Všetko záleží od vašich potrieb. Dobrý tip je zabaliť si so sebou elektrický krb, ktorý vám spríjemní večerné chvíle a umocní kempingovú atmosféru. Rovnako zvážte nosič na bicykle a možnosť cykloturistiky vo vašich cieľových destináciách. Elektrické bicykle vám umožnia prekonať aj náročnejšie stúpania kopcov a vy sa budete môcť pokochať krásnymi výhľadmi.
Tip: V niektorých kempoch je možné uplatniť spotrebu el. energie podľa toho, čo ukazuje elektromer. Spýtajte sa na to v kempoch pretože niekedy môže byť paušálna platba vyššia.
3. Skontrolujte si doklady
Toto platí nielen pre vaše osobné doklady ako sú občiansky preukaz, kartička poistenca či pas v prípade, že sa chystáte mimo EÚ, ale aj pre váš vodičský preukaz. Na riadenie karavanu či obytného vozidla do 3,5 tony vám postačí vodičský preukaz skupiny B. V prípade že, karavan túto hmotnosť prekročí je nutné rozšíriť si doklady o vodičský preukaz skupiny B96 na vozidlá do hmotnosti 4250kg. Samozrejme netreba zabúdať na cestovné poistenie, ktoré v prípade vycestovania mimo Slovenska určite nepodceňte. Za základné poistenie pre krajiny EÚ zaplatíte v priemere okolo 15€.
4. Noste so sebou len to najdôležitejšie
Kľúčom k dlhému a udržateľnému cestovaniu karavanom je baliť si veci na ľahko a mať pri sebe len to najnutnejšie. Miesta nemáte na rozdávanie preto na to pri balení myslite. Ak váš karavan nie je vybavený chladničkou vezmite si so sebou len trvanlivé potraviny prípadne využite chladiace tašky, ktoré potraviny udržia na pár dní v poriadku. Všetko ostatné si kúpite na ceste. Rovnako so sebou nemusíte ťahať veľké množstvo vody, ktorá zbytočne zaberá priestor a zaťažuje karavan. Namiesto toho si radšej zbaľte oblečenie do každého počasia pretože nikdy nevie ako vás na ceste môže prekvapiť.
Karavaning je jedným z najlepších zážitkov pre dobrodruhov. Zábava, ktorú zažijete, však veľmi závisí od toho, ako dobre sa na ňu pripravíte. Držte sa vyššie uvedených tipov a zažijete plnohodnotný karavaningový výlet, na ktorý budú všetci členovia vašej rodiny radi spomínať.