máj 8, 2023
169 Views
Komentáre vypnuté na Takto si zvýšite komfort a súkromie na vlastnej terase

Takto si zvýšite komfort a súkromie na vlastnej terase

Written by

Tiež sa občas na terase cítite ako herec na pódiu? Všetci sme zvedaví, a zvlášť keď zaregistrujeme modernú terasu, ktorá priťahuje naše pohľady. Nemajte to okoloidúcim ani susedom za zlé, iba oceňujú váš dobrý vkus. Sú však spôsoby, ako svoj malý raj na zemi pred ostatnými ukryť.

Elegantné prístrešky vás spoja s prírodou

Či si užívate terasu pri svojom rodinnom dome, alebo máte to šťastie tešiť sa z priestranného balkóna, v oboch prípadoch je nutné myslieť na správne zastrešenie. To vás ochráni pred silným slnkom a v prípade nepriaznivého počasia i pred dažďom. 

Čo je príjemnejšie ako z pohodlia záhradného kresla pozorovať tiché letné mrholenie? Vďaka prístrešku na terase nemusíte ihneď dvíhať kotvy a sťahovať sa do interiéru. Svieži vzduch si vychutnáte v suchu a bez potreby ratovať aj deky či vankúše. 

Sklenené prístrešky sú efektné na zimných záhradách a stále väčšiu pozornosť si získavajú aj v prípade terás, pretože číre sklo nás opticky spája s prírodou, nerobí tieň nám ani rastlinám, vďaka čomu je terasa presvetlená. Ak si želáte viac súkromia, jednoducho, môžete si zaobstarať rolety či žalúzie. 

Správny dizajn zábradlia

Ak si na svojej terase neviete pohodlne posedieť, lebo cítite, ako vás okolie pozoruje, potrebujete len vhodné zábradlie. Číre sklo ani mrežované zábradlie vám veľké súkromie nedodá, avšak matné sklo či jeho pieskovaná úprava už áno. 

Zábradlie na terasu s takýmto vzhľadom už nebude mať len praktickú, ale aj estetickú funkciu a osvieži priestor terasy aj po dizajnovej stránke. Výhodou sklenených zábradlí je ich dlhá životnosť, nadčasovosť a jednoduchá údržba. Zaujíma vás otázka bezpečnosti? Kvalitné bezpečnostné sklo sa len tak nepoškodí a tiež si poradí s UV žiarením.

Maskujte sa rastlinami

Neplánujete kupovať nové zábradlie na terasu? Stále existuje veľa spôsobov, ako si priestor upraviť na mieru bez stavebných úprav. Trstinová alebo drevená zástena má na balkónoch či terasách stále svoje miesto. Riešením je aj využitie rastlín, veď kde inde ako na terase majú svoje čestné miesto? 

Rozmiestnite si ich tak, aby ste mali dostatok súkromia pri čítaní, opaľovaní alebo obyčajnom relaxe na čerstvom vzduchu. Veľké druhy rastlín, ako sú bambusy alebo javory, vám môžu poskytnúť ideálne tienenie. Ak chcete mať z rastlín aj úžitok, môžete umiestniť k zábradliu črepníkové ovocné kríky alebo stromy.

I popínavé rastliny spravia veľkú službu. Plamienok, jazmín, vistéria sú obľúbené dekoračné rastliny. Doprajú vám nielen súkromie, ale aj dodajú dostatok zelene terase a počíta sa i farebný kvet či príjemná vôňa. 

Terasa bude pôsobiť útulným dojmom, ak ju vyzdobíte závesmi či záclonami, a ako bonus budete ešte aj krytí pred dotieravými pohľadmi. Podobne poslúžia i slnečníky, slnečné clony alebo markízy.  

Či bude vaša terasa pripomínať džungľu, alebo bude ladená minimalisticky, podstatné je, že sa stane vaším útočiskom, poteší vaše oči a vzpruží ducha.

 

zdroj: sklofix.sk

zdroj: freepik

 

Article Categories:
Ako na dom a zahradu · Ako na to