aug 6, 2018
1474 Views
Komentáre vypnuté na Drony s kamerou sú teraz v kurze. Aké majú uplatnenie?

Drony s kamerou sú teraz v kurze. Aké majú uplatnenie?

Written by

Pravdepodobne ste si už niekedy kúpili lietadlo či auto na diaľkové ovládanie, prinajmenšom vašim synom. V posledných niekoľkých rokoch sa však do popredia predrali drony, čo sú v podstate lietajúce prístroje s kamerami, ktoré sa ovládajú cez diaľkový ovládač či smartphone. Záleží na konkrétnom modeli. Premýšľate nad tým, čím sa líšia od klasických RC vrtuľníkov? A prečo by ste si aspoň jedno také zariadenie mali zaobstarať aj vy?

Stále populárnejšie sú RC drony, ktoré si želajú ak malí chlapci, tak aj veľkí otcovia. Dôvodov je hneď niekoľko. V porovnaní so staromódnymi RC modelmi vrtuľníkov sú drony rýchlejšie, dynamickejšie a vyspelejšie. Snáď najväčšou prednosťou dronov je kamera, prostredníctvom ktorej sa dajú zaznamenať aj ťažko prístupné miesta z vtáčej perspektívy.

Zvoliť radšej dron, alebo lietadlo?

Ak sa aspoň trochu zaoberáte RC modelmi, zrejme si položíte otázku, či zostať u RC lietadlá, alebo radšej zvoliť modernejší dron s kamerou. Drony sú rýchlejšie než akokoľvek drahé lietadlo. Ak si teda dávate s priateľmi často preteky s RC prístrojmi, potom siahnite po rýchlejšom drone, s ktorým v závodu perfektne obstojíte. O drone je navyše neskutočný záujem, a tak môžete staré modely predávať a kupovať si nové a nové.

Čo je to dron a ako funguje?

V prvom rade je nevyhnutné vysvetliť si, aký je zásadný rozdiel medzi dronom a lietadlom, respektíve vrtuľníkom. Dron by sa dal charakterizovať ako bezpilotné lietadlo s nutnou dávkou autonómie. Znamená to teda, že lieta a stabilizuje sa aj bez ovládania. Dron disponuje niekoľkými motormi, čo ide ruka v ruke s vyššou bezpečnosťou. Akonáhle prestane jeden z motorov fungovať, dron ihneď nespadne, ale využije ďalšie motory, ktoré má vo výbave.

Dron je poháňaný batériou, ktorá vydrží zhruba pol hodiny letu. Hlavným dôvodom, prečo výrobcovia nepoužívajú batérie s väčšou kapacitou je ten, že by bola na dron vyvíjaná väčšia záťaž, a tým by sa rýchlosť znížila.

Dron sa chváli modernými technológiami

Dron sa dá ovládať niekoľkými spôsobmi – diaľkovým ovládaním, alebo aplikáciou na smartphonu či tabletu. Spravidla komunikuje rádiovými vlnami na frekvencii 2,4 GHz. Podporuje Wi-Fi a GPS, a tak sa bez problémov vráti na miesto, odkiaľ vzlietol. Ďalej je vybavený ultrazvukovými senzormi, a tak nenarazí do prekážky. Ešte má kameru pre získanie fotiek a videa.

Aké existujú ďalšie RC modely?

Súčasný trh s RC modelmi je pomerne rozmanitý. Vedľa dronov sú tiež RC lietadlá, s ktorými sme dron vyššie porovnávali. Ďalej ešte RC vrtuľníky a RC autá. Vybrať však správny model nie je vôbec jednoduché, lebo výber ovplyvňuje hneď niekoľko faktorov. Ujasniť by ste si mali, či chcete v továrni zostavený kúsok s elektronikou, model označený ARR bez elektroniky alebo stavebnicu. Posledný spomenutž variant je určený najmä pre modelárov venujúcim sa zostavovaniu modelov.

U RC auta je nevyhnutné si ďalej určiť, či sa má jednať o cestné auto, buggy, monster truck, crawler, trial a podobne. Dôležité je tiež meradlo. Taký štandard je meradlo 1/10, ale pre modely buggy a monster truck je typické zase meradlo 1/8. Ešte sú v ponuke mierky 1/5 a 1/6.

Ak hľadáte špecialistu, ktorý sa orientuje na predaj RC modelov a príslušenstva, odporúčame pozrieť sa do pestrého produktového portfólia internetového obchodu peckamodel.sk. Uvedený odborník je na trhu už viac ako 28 rokov, a tak má bohaté skúsenosti a dlhoročnú prax. V prípade, že si nebudete vedieť rady, aký vybrať dron, auto na diaľkové ovládanie či lietadlo, pracovníci vám zaiste poradia. Spokojní budete aj s priaznivou cenovou politikou, ktorá vás rozhodne nezruinuje.

Article Categories:
Ako na to