nov 17, 2022
177 Views
Komentáre vypnuté na Podľa čoho vybrať psíka

Podľa čoho vybrať psíka

Written by

Niekto má plemeno psa vysnívané už od malička a iný túži po psíkovi bez konkrétnych požiadaviek. Ešte pred tým, ako jedného maznáčika pustíte do domácnosti, premyslite si, čo dokážete psovi poskytnúť. Niektoré plemená sú veľmi živé a niektoré psy dokážu dorásť do obrovských rozmerov. Preto nepodliehajte prvotnému nadšeniu a psíka si vyberte podľa vašich možností.

Čistokrvný alebo miešaný psík?

Starostlivosť o psíka je rovnaká u psa s papiermi i bez nich. Musíte mu nakúpiť granule pre psov a kompletnú výbavu. Rozdiel je len v tom, že u čistokrvných psíkov viete predpokladať, ako bude pes vyzerať v dospelosti a akú bude mať povahu. Miešané psy sú tak trochu vabank. Aj z miniatúrneho orieška môže vyrásť obor. Na druhej strane sú miešanci veľmi múdri, verní a nepodliehajú toľkým ochoreniam ako čistokrvné psy.

Mestský alebo dedinský pes?

Ak bývate v byte, tak sú vaše priestorové možnosti obmedzené. Veľký pes by nemal v byte dostatok priestoru na vybehanie. V domoch s prístupom von môžu ľudia chovať prakticky akékoľvek plemeno a veľkosť psa. Malého nechajú žiť vo vnútri a veľký stráži dom vonku. Do mesta a do bytov sa hodia plemená ako pudlík, kokeršpaniel, francúzsky buldoček či špic. Aj v byte môžete chovať väčšieho psa, ale musíte ho častejšie venčiť a brať do prírody. Čo sa veľkosti týka, uvedomte si tiež to, že väčší pes zožerie viac krmivabarf strava alebo granule vás môžu vyjsť kopec peňazí.

Šteniatko alebo dospelý pes?

Vidieť psíka vyrastať je krásny pocit. Je však dôležité si uvedomiť, že šteniatko je nutné vychovávať. Musíte sa mu venovať, vysvetľovať, čo urobil zle a čo dobre, učiť ho povely. Toto všetko vás bude stáť veľa času a pamlsky pre psov budú vašim denným nákupom. Na druhej strane psíka naučíte presne také chovanie, aké od psa vyžadujete. Vziať si dospelého psa prináša tiež mnohé výhody. Takýto pes má návyky, neociká vám každý kút v dome, dokáže chodiť na vôdzke a vo väčšine prípadov ovláda základné povely. Zároveň ihneď zistíte povahu psíka a neprekvapí vás ani v oblasti vzhľadu.

Psík alebo sučka?

Posledné rozhodnutie, pred ktorým budete stáť, je to či si zobrať psa, alebo sučku. Sučky sú viac prítulné, priateľské, krotké a submisívne. Rátať musíte s háraním. Psy sú naopak sebavedomí, ale občas nevyspytateľní a až príliš samostatní. Avšak to, aký váš pes bude, závisí od vás a vašej výchovy.

Article Tags:
Article Categories:
Ako na to