nov 9, 2022
179 Views
Komentáre vypnuté na Autostany – ich výhody a nevýhody v kocke

Autostany – ich výhody a nevýhody v kocke

Written by

Za pár týždňov sa prihlási o slovo zima, ale to nie je prekážka v tom, aby ste začali premýšľať na budúcoročnou letnou dovolenkou. Pre každého, kto má hlbšie do vrecka, sú skvelým tipom dovolenky v kempe. Vďaka takejto dovolenke sa dostanete k moru a neminiete tisíce eur. Navyše je dovolenka v kempe oveľa zábavnejšia ako v hotelovom rezorte. Ak nevlastníte karavan, musíte si kúpiť stan. My vám odporúčame kúpu autostanu. Aké sú jeho výhody a nevýhody?

Pre koho sú autostany určené

Stan na auto vyzerá ako bežný stan, ale nie je pripevnený k zemi. Doveziete si ho do kempu a tiež rozložíte na streche automobilu. Strešné stany sa inštalujú na nosiče a ich roztiahnutie je veľmi rýchle i jednoduché. Autostany sú určené predovšetkým pre rodiny s deťmi, keďže vám vo výške nehrozí premrznutie alebo nachladnutie od vlhkosti. Navyše v kufri zostane dostatok miesta na batožinu či športové náradie. Vyložte na nosiče bicyklov rodinné bicykle, do kufra pribaľte nafukovací paddleboard a zábavná dovolenka pri mori je za dverami.

Výhody stanu na auto

Autostany sa predávajú v prevedení pre jednu až štyri osoby. Môže ísť o stany s pevnou škrupinou alebo látkové stany. Oba typy sú stabilné, bezpečné a odolné. Ostatné výhody autostanov sú nasledovné:

  • Stany na auto sú priestranné, zväčša majú dostatok miesta pre dve až štyri osoby. Jednomiestne stany sú určené na expedície do extrémnych horských podmienok.
  • S autostanom sa dá stanovať prakticky kdekoľvek, kde je stanovanie povolené. Auto zaparkujete hoci aj na skalách a stan na streche rozložíte za 4 minúty.
  • Spanie vo výške nad zemou je bezpečnejšie a pohodlnejšie. Dno stanu tvoria matrace, takže pri spaní máte pocit ako v posteli.
  • Zo stanu máte perfektný výhľad do okolia, v horúčavách v ňom lepšie cirkuluje vzduch. Niektoré autostany majú dokonca okno na streche, čo umožňuje pozorovať hviezdy.
  • Autostan na streche je lacnejší ako karavan a rovnako pohodlný.

Nevýhody stanu na auto

Napriek všetkým uvedeným výhodám majú autostany aj zopár mínusov, ktoré by vás však od ich kúpy nemali odradiť.

  • Stany na auto sú drahšie ako klasické stany – cena sa pohybuje od 1500 do 4000 €.
  • Stan na streche podobne ako strešné boxy má vplyv na spotrebu vozidla.
  • S autostanom na streche musíte jazdiť opatrnejšie a dávať si pozor na bočný vietor.
  • Niektoré typy stanov na auto sú počas jazdy hlučné.
  • Stany na strechu sú odolné, ale prekvapiť vás môže silný vietor, ktorý je vo výške viac pocitovo nepríjemný.
Article Tags:
·
Article Categories:
Nezaradené