nov 6, 2022
200 Views
Komentáre vypnuté na Príručka skladovania pneumatík od A po Z

Príručka skladovania pneumatík od A po Z

Written by

Jedným z veľmi dôležitých faktorov vplývajúcich na stav pneumatík a ich životnosť je skladovanie. Myslíte si, že v oblasti skladovania nerobíte chyby? Máte v garáži vhodné podmienky na skladovanie? Ukladáte pneumatiky správnym spôsobom? Ak si v odpovediach na naše otázky nie ste istí, prečítajte si nasledujúce tipy a rady.

Čo nezanedbať pri výmene pneumatík

Prezúvanie pneumatík by ste mali nechať na servis. Šikovní majstri síce dokážu pneumatiky vymeniť aj sami, ale pri výmene môže prísť k chybám, ktoré narobia veľa škody. Napríklad nedopatrením poškodíte podbeh, odriete lak alebo sa vám nepodarí skrutky pripevniť dostatočne pevne. Mnohí motoristi zabudnú tiež zmerať tlak v pneumatikách. A čo doma sami nedokážete, je nastavenie geometrie. Takže rýchlo dvihnite telefón a objednajte sa na výmenu do servisu.

Kde sa budú pneumatiky cítiť ako v bavlnke

Zimné alebo letné pneumatiky v žiadnom prípade neuskladnite na balkóne, na terase a dokonca ani v záhradnom domčeku. Uskladnenie pneumatík má veľký vplyv na ich životnosť. Ideálne je nájsť miestnosť, ktorá nie je prekúrená a ani v nej nie je príliš chladno. Pneumatikám škodia teploty pod nula a nad dvadsaťpäť stupňov. Priam rozprávková je pre nich teplota okolo pätnásť stupňov. Pneumatiky si tiež nerozumejú s vlhkosťou. Pred uskladnením ich umyte, ale dbajte na to, aby dobre vyschli. Ak máte na pneumatiky obaly, uložte ich do nich. Pozor na to, aby miesto, kde budú pneumatiky uskladnené, nemalo okná, cez ktoré bude na pneumatiky svietiť slnko. UV žiarenie je totiž pre pneumatiky škodlivé. Spomenúť musíme tiež chemikálie, ktoré skladujete v garáži. Pneumatiky uložte čo naďalej od olejov či rozpúšťadiel.

Ako budú pneumatiky dobre odpočívať

Zložili ste práve letné pneumatiky z kolies a do kufra uložili snehové reťaze na dodávky či iný typ vozidla? Je čas sezónne pneumatiky správne uložiť na zimný spánok. Rozdiel v spôsobe ukladania pneumatík závisí od toho či máte pneu na diskoch alebo nie. Už sme spomínali fakt, že pneumatiky je nutné očistiť a vhodné je ich uložiť do vriec. Vrecia nebudete potrebovať, ak máte pneumatiky na ráfikoch a máte tiež k dispozícii háky, na ktoré pneumatiky zavesíte. Pneumatiky na ráfikoch môžete skladovať aj uložené na seba t.j. vytvoríte z nich stĺpik. Pneumatiky bez ráfikov je možné uložiť len jediným spôsobom, a to jednu vedľa druhej. Počas uskladnenia je nutné raz za mesiac pneumatiky otočiť o 90 stupňov, aby sa nezdeformovali. Ak sú pneumatiky uložené na zemi, nezabudnite pod ne vložiť papier alebo vrece.  

Article Categories:
Nezaradené