okt 21, 2016
1515 Views
Komentáre vypnuté na Prišla jeseň? No a čo! Pri golfe sa obmedzovať nemusíte

Prišla jeseň? No a čo! Pri golfe sa obmedzovať nemusíte

Written by

Športové možnosti dnešnej doby sú neuveriteľne rozsiahle. Môžete si vyberať z niekoľkých druhov či typov športu. Myslíte si, že žiadny pre vás nie je vhodný, pretože nie ste fanúšikmi výkonnostného športu, ale baví vás niečo pokojnejšie? Nevadí vám však chôdza a máte radi čerstvý vzduch? Ak je vaša odpoveď áno, golf je pre vás ako stvorený.

Čo treba urobiť na začiatok?

V prvom rade je potrebné, aby ste si prekontrolovali svoju golfovú výbavu. Jednou z vecí, bez ktorej golf samozrejme nie je možné hrať, je golfová loptička. Golfová loptička je špeciálne navrhnutá na golf a podľa pravidiel hry musí taktiež spĺňať isté štandardy. Určite by nemala vážiť viac ako nejakých 46 gramov a jej priemer nesmie byť menší než 42,7 mm.

Existujú rôzne typy loptičiek. Jej hlavnou funkciou by však mala byť presnosť a dokonalé ladenie s hráčom. Ten svojim úderom loptičku nasmeruje, určí jej rýchlosť a rotáciu. A hra sa môže začať!

Materiál a golfová loptička

Medzi moderné materiály, ktoré sa pri výrobe golfových loptičiek používajú, patrí balata nachádzajúca sa na povrchu. Ide o prírodnú alebo syntetickú mäkkú hmotu. Tá sa používa hlavne pri výrobe najdrahších golfových loptičiek. Loptičky pokryté touto hmotou nebývajú spravidla lacné, ale sú o to kvalitnejšie. Ďalšou možnosťou je zakúpiť si loptičku z materiálu surlyn, ktorý je určite najpoužívanejší a silno odolný voči sekom a úderom. Je však nutné spomenúť aj jeho nevýhodu. Loptičky s povrchom zo Surlynu nie je dobré používať na jamkovisku (najnižšie pokosená tráva), pretože sú na ňom menej presné.

Nemusíte však mať strach. Oba materiály sú zvyčajne obohacované ďalšími skvelými prísadami výrobcov. Obal loptičky môže byť vylepšený ďalšou vrstvou alebo rovno niekoľkými, ďalej materiálmi ako elastomer, tvoriaci akési premostenie medzi vlastnosťami surlynu a balaty,  či zylin, ktorý hráčovi dáva pocit kontroly nad hrou s prídavkom dostatočnej tvrdosti a značnej odolnosti golfovej loptičky.

Nemenej dôležitým kritériom, ktorý treba pri výbere loptičky zvážiť je materiál použitý na jej jadro. Bežne sa využívajú jadrá gumové, titánové, wolfrámové alebo ich mix. Pokiaľ ste začiatočník a učíte sa práve tej správnej kontrole nad loptičkou je dobré zadovážiť si loptičku z jadra mäkšieho. Ak patríte medzi hráčov, ktorí dávajú prednosť dĺžke doletu, vyberte si jadro tvrdšie.

Nezanedbajte vašu prípravu a okrem golfovej loptičky, popremýšľajte aj o golfovom oblečení. Poriadne sa pripravte na premenlivé jesenné počasie a zadovážte si teplé a vhodné oblečenie. Golfové nepremokavé bundy vás ochránia nielen pred chladom, ale aj pred neočakávaným dažďom.

Ak dnes teda nemáte nič na práci, práve naopak, pred vami sa črtá celý deň voľna, neváhajte a choďte si vychutnať vône jesene a čaro golfu. Určite svoje rozhodnutie neoľutujete a domov sa vrátite s novými zážitkami a pocitom harmónie.

Perličky na záver alebo vedeli ste, že..?

  • Golf pôvodne vznikol v Škótsku a niekoľko stáročí sa hrával na Britských ostrovov. Išlo o šport určený pre elitu, pri ktorom sa stretávali najmä ľudia z vysokej spoločnosti. Momentálne je však golf známy po celom svete a má oň záujem stále väčší a väčší počet hráčov.
  • Americký prezident WodrowWilson bol jedným z obrovských milovníkov golfu. Od hry ho neodradila ani zima, či sneh. Ku hre v tomto ročnom období používal loptičky zafarbené načierno!
  • V roku 1457 bol golf na príkaz škótskeho parlamentu zakázaný a to pod trestom smrti! Dôvodom boli nepokoje medzi Anglickom a Škótskom. Škótski vojaci ostali hrou tak očarení, že sa prestali venovať obrane krajiny a cele dni trávili jeho hraním. Hm, ja si im nečudujem, vy áno?
Article Categories:
Ako na to