júl 19, 2018
892 Views
Komentáre vypnuté na Je možné získať aj pôžičku bez ručiteľa?

Je možné získať aj pôžičku bez ručiteľa?

Written by

Požičať si dnes nie je problém. Banky aj nebankové spoločnosti ponúkajú množstvo finančných produktov, z ktorých si stačí vybrať ten najvhodnejší pre vás. Aké možnosti však máte, ak si chcete požičať bez ručiteľa alebo ručenia?

Ručenie znamená, že ten, kto vám požičal – či už je to banka, nebanková spoločnosť, alebo súkromná osoba – nepodstupuje takmer žiadne riziko v prípade, ak mu peniaze nevrátite. Má totiž záruku, že sa mu peniaze vrátia. Buď ich bude vymáhať od vášho ručiteľa, teda osoby, ktorá sa zaručila prevziať na seba vaše záväzky, ak ich nebudete vedieť plniť, alebo predá nehnuteľnosť, ktorú ste založili. Je preto pochopiteľné, že finančné spoločnosti nechcú poskytovať pôžičky bez záruky.

Prvá voľba – vaša banka

Prvé kroky nasmerujte do banky, v ktorej máte bežný účet. Samozrejme, len za predpokladu, že ste si doteraz plnili všetky vaše záväzky načas a svedomito. Keďže finančný dom pri pôžičkách bez ručiteľa podstupuje vyššiu mieru rizika, poskytnutý úver je limitovaný do určitej výšky. V závislosti od vašej bonity (ohodnotenia bankou, nakoľko budete schopní úver splácať) vám banka ponúkne prečerpanie vášho bežného účtu – kontokorentný úver, kreditnú kartu, alebo spotrebný úver. Čo však v prípade, že nie ste vzorový dlžník, ale peniaze potrebujete?

Skúste nebankové pôžičky

Nebankové spoločnosti majú pravidlá nastavené menej prísne ako banky, teda nižšia bonita v banke neznamená, že nepochodíte v nebankovke. Ak ste náhle pocítili finančné „suchoty“, máte však pravidelný príjem a nie ste v registri dlžníkov, pravdepodobne vám pôžičku schvália. Môžete tak získať úver už od 25 €. V prípade, že potrebujete nebankovú pôžičku vo vyššej sume, bez ručiteľa či ručenia sa neobídete.

Ste v registri dlžníkov? Nezúfajte!

Na zozname dlžníkov sa môžete ocitnúť svojou vinou, ale aj nešťastnou zhodou okolností. Zákon ukladá ako bankám, tak aj nebankovým spoločnostiam povinnosť nahliadať do centrálneho elektronického registra pred poskytnutím každého spotrebiteľského úveru. Hoci vymazanie z tohto zoznamu môže trvať veľmi dlho, neznamená to, že už vám nikdy nikto nepožičia. Nebankové spoločnosti ponúkajú aj pôžičku bez registra. Môžete získať úver až do výšky 7000 € a dobu splácania si predĺžiť na 42 mesiacov.

Človek vo finančnej tiesni občas urobí kroky, ktoré neskôr oľutuje. Overte si preto spoľahlivosť poskytovateľa úveru a nikdy neplaťte vopred žiadne poplatky s prísľubom, že úver dostanete po ich úhrade. Pred tým, ako pristúpite k podpisu zmluvy, poriadne si ju prečítajte. Nehanbite sa a nechajte si vysvetliť všetko čomu nerozumiete. Nezabudnite poskytovateľa požiadať o vyčíslenie celkovej sumy, ktorú za pôžičku zaplatíte a zvážte, či máte financie na hradenie mesačnej splátky.

 

Article Categories:
Ako na to