feb 7, 2023
149 Views
Komentáre vypnuté na Investujete do žeriavovej váhy? Pred kúpou zohľadnite toto 

Investujete do žeriavovej váhy? Pred kúpou zohľadnite toto 

Written by

Závesné váhy ocenia používatelia najmä pre ich univerzálnosť. Svoje uplatnenie nenájde iba na rybačkách, ale tiež v skladoch, fabrikách, letiskách a prístavoch či na stavbách. Prirodzene, v týchto oblastiach sa už používa závesná váha s prívlastkom „žeriavová“. Čím je výnimočná? Aké sú hlavné výhody žeriavovej váhy a na čo si pri jej kúpe dať pozor? 

Čo je žeriavová váha? 

Potrebujete odvážiť lodný kontajner? Obrovské vrece piesku? Alebo hmotnosť stavebného železného profilu? Umiestňovať ťažké a hlavne objemné bremená na podlahovú váhu je náročné. Často dokonca nerealizovateľné. Práve na váženie takýchto bremien je stvorená žeriavová váha

V podstate ide o hák s váhou, ktorý ľahko pripevníte k ramenu žeriava či nákladného auta. Samozrejmosťou je tiež jej vysoká váživosť. Závesná váha získava titul „žeriavová“ zväčša vtedy, keď zvládne odmerať hmotnosť bremena ťažšieho ako 500 kg. Výnimkou však nie sú ani žeriavové váhy s maximálnou váživosťou 50 ton. 

Výhody žeriavovej váhy 

Ako sme už vyššie spomenuli, hlavnou výhodou žeriavových váh je ich vysoká váživosť. Tá sa zväčša pohybuje v rozmedzí od 0,5 až 50 ton. Svoje uplatnenie tak nachádzajú najmä v priemysle, logistike a stavebníctve. 

Veľkou výhodou je tiež jednoduchá manipulácia s bremenom, ktoré nemusíte premiestňovať ako v prípade použitia podlahových váh. K váženému objektu jednoducho premiestníte nákladné auto s ramenom či posuvný žeriav v sklade, upevníte ho k váhe a do niekoľkých sekúnd poznáte výsledok. 

Ďalším plusom žeriavovej váhy sú jej kompaktné rozmery. Zväčša vážia pár desiatok kg, takže aj dva páry silnejších rúk ju dokáže premiestniť tam, kam potrebuje. Nezaberá veľa miesta, väčšinu času je totiž pripevnená k ramenu žeriava, prípadne ju bez problémov môžete odložiť v sklade. 

žeriavová váha

Na čo si dať pozor pri kúpe žeriavovej váhy 

Ako vybrať závesnú váhu s prívlastkom žeriavová? Jedným z hlavných faktorov, ktorý sa oplatí zohľadniť, je váživosť zariadenia. V prípade, že žeriavovú váhu budete používať iba na bremená s hmotnosťou dve, tri či maximálne štyri tony, je zbytočné zaobstarať si model s váživosťou 30 ton. 

Zároveň však nebalansujte na hrane – ak budete vážiť bremená, ktorých hmotnosť prekračuje maximálnu váživosť, výsledkom nemusí byť len nepresné meranie, ale tiež bezpečnostné riziko. Pri žeriavovej váhe oceníte aj možnosť výstupu na tlačiareň a PC, vďaka ktorým máte okamžite k dispozícii potrebné informácie. 

Tak ako aj pri ostatných váhach, aj tu platí, že je potrebné si vybrať medzi váhou technologickou – určenou pre váženie pre vlastné potreby a váhou obchodnou – kde budú váženie súvisieť s platbami (napr. nákup, či predaj tovaru na základe hmotnosti). Podľa toho si treba vybrať tzv. určené meradlo – váhu s úradným overením, alebo bez neho.

Rovnako platí, že čím vyššiu kapacitu batérie žeriavová váha má, tým dlhšia bude jej výdrž. Minimom je pár desiatok hodín. Ak si dáte na toto pozor, pri kúpe žeriavovej váhy by ste nemali šliapnuť vedľa. 

 

zdroj:pixabay.com

Article Categories:
Ako na to