Ak kupujete nové oblečenie, chcete kvalitu. Tá spočíva hlavne v materiáli, z ktorého sú nohavice alebo tričko vyrobené. Na druhej strane, si však málokto uvedomuje, že kvalitu sa dá z veľkej miery ovplyvniť i vlastnou starostlivosťou. K tomu neodmysliteľne patrí pranie a s ním niekoľko jednoduchých zvykov, ktoré by ste si pre ochranu svojich najmilších kúskov mali osvojiť.
Používajte ochranné vrecúško
Aj vy občas veríte tomu, že v práčke žije požierač ponožiek? Alebo sa vám zaťahujú nitky na spodnom prádle? Ak ho raz skúsite vyprať v sieťkovanom ochrannom vrecúšku, stanete sa najlepšími kamarátmi. Všetko vždy nájdete v rovnakom počte, neporušenom stave a so sviežou vôňou čistoty.
Tip: Výhodou moderných práčok bielizne sú špeciálne úpravy bubnov, ktoré pomáhajú odstrániť škvrny a súčasne sú veľmi jemné k oblečeniu. Nie je tak problém bez obáv prať aj citlivé druhy tkanín.
Čítajte štítky na oblečení
Aj keď sa korunujete za experta v praní, štítky môžu byť užitočným ťahákom, ktorý vás naučí niečo nové. Ak prvýkrát periete drahé dámske tričko, na ktorom je uvedené „prať iba v studenej vode“, verte tomu a nepokúšajte šťastie. Kedykoľvek ste na pochybách, zázračný štítok vás zachráni.
Pátrajte po fľakoch
Nehody sa stávajú. Najlepšie sú na tom čerstvé fľaky, no i niektoré zaschnuté špiny je možné odstrániť. Aby ste však nezabudli, že pánske tričko vášho manžela či syna má škvrnu, s ktorou ste nestihli úspešne bojovať, poznačte si ju napríklad štipákom. Pred vhodením trička do práčky škvrnu vhodnou metódou predpripravte, čím zvýšite šance na jej odstránenie pri samotnom praní.
Gombíky a zipsy
Odev, ktorý pred praním zazipsujete, zapnete, jednoducho zatvoríte sa tak ľahko nezasekne do svetra, ktorý patrí vašej ratolesti. Navyše, ak zapnuté nohavice prevrátite na rubnú stranu, zabránite opotrebovaniu povrchovej vrstvy a obmedzíte vyblednutie farieb.
Netlačte do práčky zbytočne veľa
Vyperiete síce viac oblečenia naraz, no dámske tričko, na ktoré ste si chvíľu šporili, nebudete nosiť tak dlho, ako by ste chceli. Okrem toho, že sa stiesnené veci dobre nevyperú, tak sa o seba trú niekoľkonásobne viac, čím sa narúša aj ich materiál a rýchlejšie sa trhajú.