apr 3, 2017
1456 Views
Komentáre vypnuté na Vieme o atopickom ekzéme už všetko?

Vieme o atopickom ekzéme už všetko?

Written by

Atopický ekzém, odborne nazývaný atopická dermatitída, je chronické neinfekčné zápalové ochorenie kože postihujúce až 20 percent ľudí v rôznej etape ich života. Objavuje sa najčastejšie už v dojčenskom alebo detskom veku, v 30 až 40 percentách prípadov prechádza aj do dospelosti. Keďže jeho výskyt celosvetovo stúpa, považuje sa za dôležité správne toto ochorenie diagnostikovať a účinne manažovať jeho liečbu, najmä pri miernych formách.

Najzákladnejšou požiadavkou na správnu liečbu je aktívne predchádzať ďalšiemu rozvoju choroby. Na vzniku atopického ekzému sa podieľajú dva známe hlavné faktory. Jedným je koža ochudobnená o niektoré tukové látky, kľúčové pre udržiavanie jej ochrannej bariéry, čím dochádza k strate jej vlhkosti. Koža na miestach postihnutých ochorením intenzívne svrbí, sčervenie a opuchne, neskôr môže popraskať a mokvať. Výsledkom je tvorba pľuzgierikov, šupín, praskliniek alebo chrást. U detí býva koža postihnutá na celom tele, u dospelých sa ochorenie sústreďuje najmä na miesta kožných záhybov (lakťové a podkolenné jamky, zápästia a krk…) a tváre, najmä v okolí očí. Druhým faktorom je imunitný systém, ktorý citlivo reaguje na alergény vonkajšieho prostredia.

Medzi najčastejšie alergény patria peľ, prach, roztoče, perie, sliny a srsť zvierat, baktérie, plesne, potraviny, kovy a parfumy. Spoločný menovateľ oboch príčin je zakotvený v genetike jedinca. Práve vzájomné pôsobenie génov a faktorov vonkajšieho prostredia rozhoduje o tom, či sa u geneticky predisponovaného jedinca (t. j. jedinca s dedičným sklonom k danému ochoreniu) vyvinie atopická dermatitída spolu s jej prejavmi na koži, alebo ochorenie ostane skryté v organizme bez akýchkoľvek prejavov na koži. Porozumenie kombinácii genetických a imunitných mechanizmov a zároveň faktorov vonkajšieho prostredia pomáha pri rozhodovaní o správnej stratégii liečby. Tá okrem úpravy životosprávy a starostlivosti o suchú kožu zahŕňa aj lokálnu protizápalovú liečbu a aplikáciu imunomodulátorov, ktoré posilňujú obranyschopnosť organizmu. Komplexná liečba atopického ekzému predstavuje ešte aj v 21. storočí veľkú výzvu pre pacientov aj lekárov.

 

Viac sa o nej dočítate na www.bioderma-sk.com.

 

 

Article Categories:
Ako na zdravie a krásu