dec 13, 2021
2538 Views
Komentáre vypnuté na Objavili ste si na koži červené bodky pripomínajúce krv? Petéchie môžu mať viacero príčin!

Objavili ste si na koži červené bodky pripomínajúce krv? Petéchie môžu mať viacero príčin!

Written by

Na nohách, rukách aj na perách, petéchie sa môžu objaviť prakticky kdekoľvek na tele. Ak s nimi nemáte ešte vôbec žiadnu skúsenosť, môžu vás vystrašiť alebo spôsobiť dokonca aj šok. Objaviť sa môžu u detí aj u dospelých a obvykle sú znamením, že niečo sa v organizme deje. Čo znamenajú, aké môžu mať príčiny a ak ich riešiť?

Nie je to ochorenie, ide skôr o príznak

Petéchie sú drobné krvné výrony alebo skôr bodky, ktoré majú veľkosť asi ako špendlík a najčastejšie sú v odtieni červenej, fialovej alebo ich kombinácie. Majú okrúhly tvar a hoci vyzerajú ako vyrážky, nikdy nevystupujú nad povrch pokožky.

Objaviť sa môžu samostatne aj vo väčších zhlukoch, ktorým sa odborne hovorí purpura. V ich vnútri sa nachádza krv, nakoľko ide o prejav krvácania do podkožia alebo pod sliznicu. Po tlaku na dotyčné miesto sa ich tvar, veľkosť alebo sfarbenie nijako nemení. Najčastejšie sú prítomné na nohách a na rukách v oblasti predlaktia, ale nielen tam.

Tieto bodky sa môžu vyskytnúť aj na trupe, v okolí pupka, v záhyboch, v podpazuší, v oblasti slabín, na dlani, na prstoch, na chrbte a dokonca aj v ústach na podnebí.

Všímajte si aj ďalšie sprievodné príznaky

Okrem typických červených bodiek môžu byť petéchie sprevádzané aj niektorými ďalšími symptómami. Tie väčšinou súvisia práve s príčinou nadmerného krvácania, prípadne ide o prejavy krvácavosti ako takej a to prakticky po celom tele.

Okrem petéchií sa tak môžu objaviť krvácanie z nosa alebo ďasien, nadmerná tvorba modrín na pokožke a u žien býva časté nadmerné menštruačné krvácanie.

Pridružiť sa môžu aj niektoré tzv. chrípkové príznaky alebo neurologické sprievodné javy. Do tejto kategórie patria horúčka a zvýšená teplota, triaška, zimnica, únava a slabosť, apatia a pocit nedostatku energie, bolesti svalstva, kĺbov alebo hlavy a tiež nadmerná spavosť. Tieto javy sa objavujú najčastejšie u detí a súvisia s infekciami.

Aké sú príčiny a prečo a kedy petéchie vznikajú?

Petéchie môžu vzniknúť na podklade nejakého úrazu alebo lokálneho mechanického tlaku, ktorý spôsobí poranenie, prípadne ako sprievodný príznak ochorenia.

V druhom prípade môže ísť aj o infekčné choroby:

  • meningitída alebo encefalitída, ktoré hrozia najmä u detí
  • infekčná endokarditída
  • mononukleóza
  • šarlach, rubeola a žltá zimnica
  • vírusová hepatitída typu B
  • hemolyticko-uremický syndróm

Pokiaľ hovoríme o neinfekčných ochoreniach, petéchie môžu súvisieť s hemofíliou, leukémiou, zápalom ciev, autoimunitným ochorením Lupus erythematodes, ochoreniami pečene alebo s krvácaním v tráviacej sústave, najmä zo žalúdka.

Petéchie sú tiež typickým prejavom nedostatku vitamínu C, ktorý je označovaný aj ako skorbut. Môžu súvisieť aj s úpalom pokožky od slnka, prípadne môže ísť o prejav alergickej reakcie. Rizikovým faktorom pre ich vznik sú tiež niektoré toxíny, najmä z húb, ale aj určité skupiny liečiv, najmä pôsobiace na zníženie zrážanlivosti krvi.

Prečo si treba dávať zvýšený pozor u detí?

Špeciálne u detí môže výskyt petéchií indikovať závažnejšie ochorenie, či už infekčné alebo neinfekčné. Ak sa objavia, je návšteva pediatra vždy na mieste.

Čo sa týka infekčných ochorení, u detí môže ísť o zápaly v mozgu, napríklad encefalitídu alebo meningitídu. V oboch prípadoch môže byť progres ochorenia veľmi rýchly a následky nezvratné, najmä ak ide o sepsu. U novorodencov sa navyše spolu s petéchiami môžu objaviť aj nadmerné zvracanie alebo kašeľ, ktoré sú tiež nebezpečné.

Z neinfekčných chorôb, ktoré sa prejavujú okrem iného aj petéchiami, ide o zápaly ciev, leukémiu alebo ochorenia imunitného systému, ktoré sú sprevádzané autoimunitnou reakciou. Môže ísť aj o alergickú reakciu na bodnutie hmyzom.

Včasná diagnostika pomôže predísť komplikáciám

Skoré odhalenie príčiny petéchií výrazne zvyšuje šancu, že sa podarí vyriešiť ochorenie, ktoré ich vyvolalo. Preto je dôležité ich výskyt nepodceniť a ísť čo najskôr za lekárom. Platí to najmä vtedy, ak je ich výskyt širší a na viacerých miestach na tele.

Zanedbanie diagnostiky a včasnej liečby môže viesť k závažným komplikáciám. Tie sa týkajú najmä zlyhania či poškodenia pľúc, srdca, ciev, krvotvorby, obličiek, pečene a sleziny. V prípade srdca môžu vzniknúť problémy s arytmiou a búšením srdca. Ak je príčina infekčná, hrozí rozšírenie infekcie do celého tela a zlyhanie viacerých orgánov.

Čo sa týka prevencie, predísť petéchiám nie je vždy dosť dobre možné. Riziko ich vzniku ale viete ovplyvniť podporou imunity a zdravšou životosprávou.

Article Tags:
·
Article Categories:
Ako na zdravie a krásu