apr 4, 2018
1643 Views
Komentáre vypnuté na Aj pri PZP sa oplatí zvažovať možnosti

Aj pri PZP sa oplatí zvažovať možnosti

Written by

Je už pomerne bežné, že ľudia si pri nakupovaní cez internet radi porovnávajú ponuky. Nechcú predsa platiť nič navyše a snažia sa ušetriť. Rovnako to platí aj pri uzatváraní poistenia, a najmä toho zákonného. PZP je síce povinné, ale v konečnom dôsledku nechráni toho, kto si ho uzatvára a platí zaň. Z uvedeného dôvodu sa najčastejším kritériom jeho výberu stáva cena, čomu sa ale nemôžeme čudovať.

Čo môžete získať okrem základného PZP?

Existuje však aj možnosť získať niečo navyše, a predsa ušetriť. V súčasnosti totiž poisťovne lákajú potenciálnych zákazníkov rôznymi výhodami. Ak využijete  online porovnávaciu kalkulačku a zobrazí sa vám ponuka cien jednotlivých poisťovní, nie všetky ponuky sú rovnaké. Základnou hodnotou sú limity poistného krytia, ktoré sú stanové zákonom, a to na 5 mil. € za škody na zdraví a 1 mil. € za škody na majetku. Niektoré poisťovne však ponúkajú aj vyššie limity za mierne zvýšené poistné. Samozrejme, pre niekoho, kto by mohol spôsobiť škodu v takých vysokých sumách, to môže byť výhodná ponuka. Povedzme si však pravdu, že bežný človek na to priveľmi nereaguje.

Naopak, zaujať ho môže, ak k PZP získa niečo navyše a kvázi zadarmo. Poisťovne preto ponúkajú k zákonnému poisteniu aj niektoré pripoistenia, ktoré sú už priamo určené vodičovi alebo posádke vozidla. Nechránia teda tretiu (cudziu) osobu, ale poistníka, jeho blízkych alebo jeho vozidlo. Takýmito pripoisteniami sú napr. úrazové poistenie vodiča alebo posádky, poistenie živlu, poistenie stretu so zverou a pod.. Ponuka PZP danej poisťovne, ktorá ponúka uvedené pripoistenie zdarma, môže byť pritom drahšia len o 5 €. Ak si teda zvážite riziká a usúdite, že takéto poistenie by sa vám mohlo hodiť, v konečnom dôsledku aj vy ušetríte.

Čo si ešte treba všímať?

Väčšina poisťovní má v rámci základného PZP v ponuke aj asistenčné služby. V niektorých prípadoch však poisťovne v rámci najlacnejších balíkov tieto služby neposkytujú. Treba si preto dôkladne pozrieť rozsah, aby vás v prípade poistnej udalosti nič neprekvapilo. Opakom sú ponuky, ktoré v majú v balíku rozšírené asistenčné služby za určitý príplatok.  

Ak si to teda zhrnieme, pri porovnávaní PZP je dôležité venovať pozornosť nielen cene, ale aj rozsahu poistenia. Zistíte si tak, čo všetko obsahuje a či nie je možné toho za pár eur získať viac. Samozrejme, je to na individuálnom posúdení každého z vás a na vašom rozhodnutí. Navyše, vždy máte možnosť vybrať si pripoistenia k PZP podľa vlastného výberu, nielen to, čo máte predvolené od poisťovne. Pripoistiť si takto môžete čelné sklo, živel, výtlk, stret so zverou, rozšírené asistenčné služby alebo úraz. Stačí, ak si ich pri porovnaní vyberiete a prepočítate ceny. Ušetrili by ste tak v prípade, ak sa chcete zabezpečiť proti niektorému či niektorým z rizík, ale uzatvárať havarijné poistenie je pre vás pridrahé a zbytočné.  Aj v rámci zákonného poistenia tak máte viacero možností.

Article Categories:
Ako na to