máj 4, 2022
301 Views
Komentáre vypnuté na Kupujete nové disky na kolesá? Poradíme vám, ako ich vybrať

Kupujete nové disky na kolesá? Poradíme vám, ako ich vybrať

Written by

Niektoré disky sú vskutku ozdobou kolies. Ide o šperky, ktoré na kolesách žiaria na diaľku a dokážu upútať na prvý pohľad. Nielen vzhľad je to, čo by pre vás malo byť pri výbere diskov smerodajné. Výber diskov je nutné podriadiť viacerým parametrom a dôležité je tiež rozhodnutie, či zvoliť disky hliníkové, alebo plechové.

Pri pneumatikách je výber jasný, ale čo s diskami?

Zimné a letné pneumatiky vie vybrať každý šofér, teda aspoň v to dúfame. Výber pneumatík značne uľahčujú rôzne e-shopy, ktoré majú prepracovaný systém filtrovania. Do tabuľky zadáte všetky údaje o vašom vozidle a filter vám ponúkne vhodné pneumatiky. Alebo jednoducho preštudujte technický preukaz, kde je uvedený rozmer pneumatík kompatibilný s vašim vozidlom. Počas kúpy pneumatík si všímate označenie pneumatík. Piktogramy na štítkoch vás informujú napríklad o valivom odpore a chovaní pneumatík na ľade či snehu. Ale čo s diskami? Ako vybrať disky, ktoré budú na kolese sedieť doslovne ako nočník na zadku?

Postup je podobný ako pri pneumatikách

Disky na kolesá sa vyberajú podľa priemeru pneumatiky. Informácie o priemere pneumatiky a veľkosti ráfikov nájdete v technickom preukaze. Ku každému modelu pneumatík existujú rôzne alternatívy diskov, takže zaručene nájdete disky ladiace s vašimi pneumatikami. Ak nájdete vhodné rozmery, zostáva azda to najťažšie – vybrať si dizajn. Disky sa vyrábajú v toľkých prevedeniach, že strávite hodiny pri ich prezeraní. Pomoc hľadajte na internete, kde je možné využiť konfigurátor. Bez toho, aby ste disky kúpili, budete mať predstavu o tom, ako sa budú hodiť k vášmu vozidlu.

Plechové alebo hliníkové disky?

Na cestách už jazdí len veľmi málo vozidiel s plechovými diskami. Hliníkové disky oproti plechovým vyzerajú neporovnateľne lepšie, takže dodajú vášmu vozidlu šmrnc. Plechové disky sú vhodné pre istú skupinu vodičov – pre začiatočníkov. Sú totiž odolné voči mechanickému poškodeniu. Hliníkové disky sú však oveľa ľahšie ako plechové a presne tak aj vyzerajú, odľahčene a elegantne. Vďaka ľahkým hliníkovým zliatinám bude mať vaše vozidlo lepšie jazdné vlastnosti. A čo spôsobia plechové disky na kolesách? Ide napríklad o pomalší rozjazd i zrýchlenie a o predĺženie brzdnej dráhy. Napriek tomu pri pohľade na ceny hliníkových a plechových diskov je jasné, prečo ešte stále veľa motoristov kupuje plechové. Ich cena je veľmi nízka a zároveň vám dlhšie vydržia.

 

 

 

 

 

Article Categories:
Ako na to