máj 9, 2022
549 Views
Komentáre vypnuté na Oplatí sa vám zmeniť živnosť na eseročku?

Oplatí sa vám zmeniť živnosť na eseročku?

Written by

Prejdenie zo živnosti na eseročku je prirodzeným postupom pre podnikateľov, ktorí sa chcú rozrastať alebo ich zisky začali prudko stúpať. Pri istej výške zisku sa živnosť neoplatí z dvoch dôvodov – nedoplatíte sa na odvodoch a percentuálne sa zvýši vaša daňová povinnosť. Komu a kedy sa oplatí zmeniť živnosť na eseročku si podrobnejšie preberieme v nasledujúcich riadkoch.

Základné dôvody, prečo prejsť na eseročku

Väčšina ľudí začne podnikať ako živnostník a niektorí, úspešnejší a ambicióznejší, časom rozmýšľajú, že založenie s.r.o. je pre nich výhodnejšie nielen z finančného hľadiska. Základným dôvodom, prečo prejsť na eseročku je to, že vaše príjmy začali rapídne stúpať. Niektorí živnostníci prejdú na eseročku kvôli tomu, že ich už nebaví platiť vysoké odvody, boja sa o svoj vlastný majetok alebo skrátka potrebujú svoj biznis povýšiť na iný level. Nasleduje zrušenie alebo pozastavenie živnosti a založenie novej spoločnosti už pod štítom s.r.o.. Ak ste sa aj vy rozhodli, že založenie s.r.o. je pre vás jedinou cestou, oslovte firmu, ktorá vám poskytne celý balík služieb a vy sa prakticky nebudete musieť pri zakladaní o nič starať. Alebo vsaďte na obľúbenú službu ready made s.r.o., čo znamená, že si kúpite už existujúcu firmu.

Prejsť na eseročku? Až po zrušení živnosti

Nemyslite si však, že prejsť zo živnosti na eseročku sa dá tak, že jednoducho predmety živnosti presuniete na novú spoločnosť. Budete musieť, ako sme už spomínali, zrušiť alebo prerušiť živnosť a založiť si úplne novú spolu s novým IČO. Možné je však presunúť majetok i všetky zmluvné vzťahy zo živnosti na eseročku.

Zisky a straty pri prejdení na eseročku

Pozor na to, že prejdením na eseročku niektoré výhody živnosti stratíte. Ide napríklad o to, že musíte viesť podvojné účtovníctvo a nemôžete si uplatňovať paušálne náklady alebo nezdaniteľnú čas základu dane v daňovom priznaní. Ako živnostník so svojimi príjmami môžete ihneď nakladať podľa svojho uváženia. V prípade s.r.o. ich smiete čerpať napríklad vo forme odmeny prostredníctvom účtovníctva. Získate však veľkú prestíž, nebudete sa obávať o svoj vlastný majetok v prípade krachu, prakticky nemusíte platiť žiadne odvody okrem zdravotného poistenia a dokážete optimalizovať daňové zaťaženie.

 

 

Article Categories:
Ako na to