apr 11, 2015
3637 Views
Komentáre vypnuté na Nepodceňujte príjem vitamínov i minerálov

Nepodceňujte príjem vitamínov i minerálov

Written by

Dôležitou súčasťou zdravej stravy sú minerály a stopové prvky. Jedná sa o prvky, ktoré potrebuje náš organizmus ku správnemu fungovaniu a nedostatok týchto prvkov môže spôsobiť závažné problémy.

Vápnik potrebujeme pre tvorbu kostí a zubov, taktiež pri problémoch s trávením. Upravuje vysoký krvný tlak a okrem toho zabraňuje vzniku rakoviny hrubého čreva. Posilňuje zrážanlivosť krvi a vďaka nemu sa rany hoja rýchlejšie. Bohatým zdrojom vápniku sú samozrejme mlieko, mliečne výrobky, brokolica, ryby, ale aj mandle.

Aby naše telo fungovalo správne, potrebujeme prijímať horčík, ktorý dohliada na správnu činnosť nášho srdca, ciev a aj krvného obehu.  Zabezpečuje taktiež správne fungovanie svalov, čo si uvedomujú najmä športovci, ktorí mávajú svalové kŕče. Okrem toho horčík odstraňuje únavu, zmierňuje dýchacie problémy, upravuje krvný tlak podobne ako aj vápnik a uvoľňuje nervozitu.

Sodík je súčasťou bežnej kuchynskej soli, ktorú používame denne pri príprave jedál. Potrebujeme ho na správnu činnosť srdca, ciev i svalov, takže má pre náš organizmus podobný účinok ako aj horčík. Chybou je, že mnoho ľudí solí až príliš, a to môže spôsobiť zlyhanie srdca a vysoký krvný tlak. Jednoducho povedané – všetkého veľa škodí, soľte primerane, jedzte vyváženú stravu a ani jeden z vyššie uvedených problémov vás nebude trápiť.

Zinok je tiež základným prvkom, ktorý prispieva k bezproblémovej pleti, zdravým nechtom i vlasom. Taktiež výrazne zlepšuje hojenie rán a priaznivo pôsobí na našu imunitu. Zinok je bohato zastúpený v hovädzom mäse, vajciach, syroch i strukovinách. Môžete si ho zakúpiť ako aj doplnok stravy, ktorý zoženiete v lekárni, podobne ako aj predchádzajúce vitamíny.

gitusik / Dollar Photo Club

Article Categories:
Ako na zdravie a krásu