mar 17, 2015
4228 Views
Komentáre vypnuté na AKO VYBAVIŤ PAS

AKO VYBAVIŤ PAS

Written by

Aj keď do leta sa to môže zdať ešte ďaleko, už v teraz ponúkajú cestovné kancelárie cenovo zaujímavé dovolenky. Stáva sa, že v ošiali „first minute“ kúpime výhodnú dovolenku a spokojne čakáme na leto a na vycestovanie. Aj keď do mnohých populárnych letovísk nám k vycestovaniu stačí platný občiansky preukaz, do iných krajín potrebujeme pas. Stalo sa Vám, že ste si vopred neskontrolovali platnosť Vášho pasu a spôsobilo Vám to problémy? Do leta máte ešte čas, aby ste si doklady v pokoji vybavili. Pomôžu Vám k tomu nasledujúce informácie.

 

Čo potrebujete k žiadosti o vydanie pasu?

– skôr vydaný pas; platný OP alebo rodný list (pri deťoch); sobášny list (ak je na ňom iné meno ako na preukaze totožnosti); doklad o udelení akademického titulu; správny poplatok.

Aj keď si chcete len dať zapísať titul alebo zmeniť priezvisko, je nutné žiadať o nový pas.

 

Odoberanie biometrických údajov:

Už sa nestačí len nechať odfotiť na príslušnom oddelení, novinkou je odobratie odtlačkov prstov. Platí tu výnimka, že odtlačky sa odoberajú len osobám starším ako 12 rokov. Žiadateľ musí prísť osobne, s dieťaťom príde samozrejme zákonný zástupca. Výnimkou sú iba bezvládne osoby, za ktoré môže žiadosť podať oprávnená osoba.

 

Poplatky za vydanie a dĺžka platnosti pasu:

Výška poplatku sa odvíja od veku žiadateľa a záleží aj na rýchlosti vyhotovenia pasu. Teda keď potrebujete vyhotovenie pasu urýchliť, pripravte si peniaze navyše. Rovnako je rozdielna platnosť pasu. Štandardné poplatky za vydanie:

– osoby staršie ako 16 rokov ® 40 € (platnosť 10 rokov);

– osoby vo veku 6 – 16 rokov ® 15 € (platnosť 5 rokov);

– osoby mladšie ako 6 rokov ® 10 € (platnosť na 2 roky)

– vydanie CP s platnosťou na 1 rok osobe staršej ako 16 rokov ® 30 €

– vydanie CP s platnosťou na 1 rok osobe mladšej ako 16 rokov ® 10 €

 

Kde stačí OP a kde potrebujete pas:

Dobre známou informáciou je fakt, že ako občan Slovenskej republiky môžete do krajín EÚ vycestovať na platný občiansky preukaz (OP) – forma ID karty. Okrem členských krajín EÚ ide o Island, Lichtenštajnsko, Nórsko, Švajčiarsko, Čiernu Horu, Bosnu a Hercegovinu, Macedónsku republiku, Srbsko a Albánsko.

Ak cestujete letecky napr. do Španielska alebo Grécka, stačí Vám platný OP. Potrebné je si v podmienkach leteckých spoločností zistiť, aké doklady vyžadujú. V prípade, že sa prepravujete autom alebo autobusom a prechádzate krajinami, ktoré nie sú členmi EÚ, nevyhnutný je platný CP. Výnimkou sú deti – tie musia mať na cestovanie do zahraničia v každom prípade svoj vlastný pas.

Do iných krajín, napr. Tunisko alebo Turecko, je potrebné mať pas, ktorý má platnosť 6 mesiacov od začiatku, resp. ukončenia pobytu v ich krajine. Teda nestačí, že máte platný pas, keď cestujete do krajiny. Dôležité je si skontrolovať, či bude platný ešte spomínaných niekoľko mesiacov. Vopred si zistite potrebné informácie a predídete tak nepríjemnostiam.

 

Pas spoločenských zvierat:

Ak ste sa rozhodli na dovolenku zobrať aj svojho domáceho miláčika – psa, mačku alebo fretku, je povinnosťou vybaviť mu pas. Na vybavenie pasu musí byť zviera označené – buď elektronickým identifikačným systémom alebo dobre čitateľným nezameniteľným tetovaním (vykonaným pred 3. júlom 2011). Tento pas vybavíte u poverených veterinárnych lekárov. Jeho vybavenie stojí cca od 20 do 40 € a platí doživotne.

 

Takže pokojne, v predstihu, si overte platnosť Vašich cestovných dokladov, rovnako aj platnosť cestovných dokladov Vašich detí, prípadne aj zvierat. Zistite si, čo vyžaduje krajina, ktorú ste sa rozhodli navštíviť a keď budete mať všetky potrebné informácie v malíčku, môžete si s radosťou a bez stresov užívať vysnívanú dovolenku.

 

Article Categories:
Ako vybaviť