mar 16, 2015
3491 Views
Komentáre vypnuté na Ako na motiváciu, ktorá zmení váš život

Ako na motiváciu, ktorá zmení váš život

Written by

To sa nedá. Neviem to. Nedokážem to. Nechce sa mi… S podobnými reakciami sa človek stretáva denno-denne. Začína to ráno, keď si uvedomíte, že chodíte do roboty len kvôli tomu, aby z vás nebol bezdomovec, a končí večer, keď si líhate s pocitom, že ráno to bude to isté. Ľudia strácajú motiváciu na vykonávanie čohokoľvek. V snahe začleniť sa  do „motivovaného života“ pozerajú rôzne prednášky, čítajú knihy tohto zamerania a nasávajú informácie. Pár dní ich drží entuziazmus, ktorý však veľmi rýchlo pominie. Ako je to možné? Prečo niektorí ľudia sú plní energie a iní by najradšej celý deň  prespali? Ak ste dostatočne motivovaný prečítať článok dokonca, odpoveď aj riešenie sa dozviete.

Vnútorná vs. vonkajšia motivácia

Každý jedinec má tzv. „vnútornú motiváciu“. Tá ho sama podnecuje na vykonávanie činností bez toho, aby bol potrebný zásah vonkajšieho faktora. V preklade: ľudia nie sú odkázaní na fenomenálnych rečníkov, ktorí dokážu stihnúť za deň to, čo vy za týždeň. Pokiaľ chcete, aby efekt vytrvalosti, trpezlivosti a samotnej motivovanosti bol trvalý, jedine vy sami to môžete ovplyvniť.

Ak za deň potrebujete napríklad odovzdať dva projekty, upiecť koláč a zašiť nohavice, rozdeľte si povinnosti na etapy. Projekty musia byť hotové ako prvé, ostatné veci majú čas. Hoci sa mi nechce, sľúbim si, že po ich vyhotovení si dám chvíľu pauzu a budem robiť to, čo mám rada. S týmto pocitom ich začnem vyhotovovať a mám stále na pamäti, ako sa teším, keď ich odovzdám.

Odmeňujte sa za každú činnosť, do ktorej sa vám nechce a po čase zistíte, že to robíte automaticky a s radosťou. Stihnete všetko to, čo „musíte“ a navyše budete spokojný, že ste vykonávali počas prestávok to, čo máte radi. Nezabúdajte na trpezlivosť, odhodlanosť a sústredenosť. Niekto to dokáže hneď, iní potrebujú čas, aby sa do nového životného štýlu dostali. Dôležité je nevzdávať sa.

Pamätajte, akákoľvek vonkajšia motivácia je pominuteľná a netrvá večne. Len na základe nej svoj život nezmeníte a nebudete úspešný. Má však jednu veľkú výhodu. Ľahko prídete na to, že bez tej vnútornej sa ďaleko nepohnete. Tak, ako vám načrtol tento „vonkajší“ motivačný článok J.

 

FOTO: arthurhidden / Dollar Photo Club

Article Categories:
Ako na to