mar 17, 2015
5417 Views
Komentáre vypnuté na AKO NA VLASTNÚ DOMÁCNOSŤ

AKO NA VLASTNÚ DOMÁCNOSŤ

Written by

Aj keď bývanie s rodičmi nie je v žiadnom prípade hanbou, vlastný byt (alebo dom) má svoje čaro. V dnešnej dobe s tým môže byť problém. Mladí ľudia nezarábajú dosť na to, aby si mohli platiť svoj byt. Ak vôbec prácu majú, ale to je už o inom. Zobrať si úver a riešiť vlastné bývanie je síce snom mnohých, no často to nie je jednoduché. Preto byt zdieľajú s viacerými ľuďmi a platia si za vlastnú izbu. Ak napr. študujete, postačí Vám aj taká izba. No zrazu Vám táto izba príde príliš malá a zvažujete niečo vlastne. Uvedomujete si, čo všetko vlastné bývanie obnáša?

 

O tom, aké zložité je vybaviť si úver netreba polemizovať. Budeme sa venovať situácii, keď ste peniaze zohnali a vlastný byt si kúpili. Samozrejme, radosť z vlastného bývania je oveľa väčšia ako obavy z nepoznaného. Len v malom množstve prípadov sa dostanete k zariadenému bytu. V drvivej väčšine dostanete prázdny byt a musíte si poradiť s jeho zariadením. Nakúpiť nábytok do spálne a obývačky nie je až taký problém, pokiaľ sa nebavíme o financiách. Všetko niečo stojí, takže treba rozmýšľať ekonomicky, aby sa Vám podarilo vybaviť celú domácnosť. Chlapi často myslia na televízor, počítač, či iné technické vecičky. No čo taká kuchyňa?

Ak má byt kuchynskú linku a aspoň základné spotrebiče, máte o problém menej. Inak si musíte dať námahu ešte aj s tým. No mať vlastný byt, to znamená mať v ňom všetko potrebné pre život. V kuchyni nesmú chýbať taniere, poháre, príbor. Ďalej sú to hrnce, misky, nože a ostatné náčinie. Určite sa nedá myslieť na všetko. Až po čase Vám možno bude chýbať lis na cesnak alebo pučiak na zemiaky. Kto to zažil vie, o čom je reč.

No okrem týchto bežných vecí sú tu prostriedky na pranie a umývanie. Až tu si uvedomíte, že prací prášok sa sám od seba nekúpi a že na udržiavanie čistej domácnosti potrebujete niekoľko čistiacich prostriedkov. Nuž, kto sa doma nezapájal do domácich prác, bude mať ťažký začiatok. O naplnení chladničky sa snáď ani nemusíme baviť.

Okrem vybavenia bytu sú tu bežné veci, ako pripojenie k internetu a televízii a prihlásenie sa na odber energií. Ak ste rodičom prispievali na domácnosť, máte akú takú predstavu o výške týchto poplatkov. V inom prípade si vopred zistite, ako to funguje a koľko sa za konkrétne položky platí. Inak budete nemilo prekvapení a vlastné bývanie nebude zrazu až také lukratívne.

Mať vlastný byť znamená aj obrovskú zodpovednosť. Vlastniť nejaký majetok si vyžaduje orientáciu v rôznych záležitostiach. Musíte sa oňho starať, udržiavať ho. Zrazu sa bývanie s rodičmi nemusí javiť ako najhoršia možnosť. Samozrejme, mnoho mladých ľudí výzvu, akou kúpa vlastného bytu je, s radosťou príjme. Osamostatnenie tak bude začiatok ďalšej etapy Vášho života. Tak Vám k vykročeniu v ústrety novému životu držíme prsty!

Sergey Peterman / Dollar Photo Club

Article Categories:
Ako na domácnosť