V súčasnosti sú úroky hypotekárnych úverov na historicky najnižších hodnotách. Hypotéku si tak môžete vziať za skutočne výhodných podmienok. A keďže klesajú i ceny nehnuteľností, mnoho ľudí sa rozhodlo pre financovanie nového bývania. A bez hypotéky to často krát nejde. Čo všetko teda zahŕňa proces vybavovania hypotekárneho úveru?
Prieskum trhu
Keďže banky sa predbiehajú v ponukách, najskôr je potrebné poriadne si porovnať podmienky úverových produktov. Urobiť tak môžete osobne na pobočkách bánk, na ich webových stránkach, či prostredníctvom finančného poradcu. Mnohé banky ponúkajú napríklad zľavu z poplatku za vybavenie, odpustenie prvej splátky, či znalca zdarma. V prvom kroku si teda zvoľte banku, ktorej ponuka Vám bude najviac vyhovovať.
Žiadosť o hypotekárny úver v konkrétnej banke
Ak ste si banku vybrali, dohodnite si stretnutie s jej hypotekárnym špecialistom. Na tomto stretnutí sa spíše žiadosť o hypotekárny úver, ku ktorej je nutné priložiť i kópie dvoch dokladov totožnosti, potvrdenie od zamestnávateľa o výške príjmu a tiež list vlastníctva a kópiu katastrálnej mapy na nehnuteľnosť, ktorú chcete založiť (teda zaťažiť hypotékou). Súčasťou tejto žiadosti musí byť i znalecký posudok na nehnuteľnosť, ktorá má byť predmetom záložného práva. Pobočka banky zasiela Vašu žiadosť spolu s priloženými dokladmi centrále, ktorá rozhodne o jej schválení alebo zamietnutí.
Schválenie hypotéky
Schvaľovací proces môže trvať aj 30 dní. Ak je však jeho výsledkom schválenie Vašej žiadosti, máte vyhraté. Mnohí žiadatelia totiž nedostanú úver v plnej výške, prípadne je ich žiadosť zamietnutá. Teraz Vás čaká podpis úverových a záložných zmlúv v banke. Úverové zmluvy si uschovajte. Sú v nich potrebné informácie o výške splátok, úroku, ročnej percentuálnej miere nákladov a pod. V záložných zmluvách sú zas informácie o zakladanej nehnuteľnosti. Dve vyhotovenia záložných zmlúv spolu s návrhom na vklad a kolkom v hodnote 66€ musíte odniesť na príslušný katastrálny odbor. Tam budú zaevidované a na nehnuteľnosť bude na základe týchto zmlúv zriadené záložné právo v prospech banky.
Preukázanie sa na pobočke a čerpanie úveru
Po „zavkladovaní“ záložných zmlúv na katastri si musíte pripraviť i kolok v hodnote 8€. Vyberiete si totiž list vlastníctva založenej nehnuteľnosti použiteľný na právne úkony. Slúži ako doklad, že ste záložné zmluvy odniesli na kataster a na liste vlastníctva je teda vyznačená plomba o tom, že prebieha zápis záložného práva v prospech banky. Po preukázaní sa takýmto listom vlastníctva na pobočke banky dochádza k prevodu peňazí na Váš účet a k samotnému čerpaniu hypotéky.
FOTO: Romolo Tavani / Dollar Photo Club