feb 15, 2015
2686 Views
Komentáre vypnuté na 4 tipy na prevenciu chrípky a nachladnutia

4 tipy na prevenciu chrípky a nachladnutia

Written by

Blíži sa koniec zimy. Teploty stúpajú, ľady sa topia… a to je ideálna živná pôda pre baktérie a vírusy. Aj preto je toto obdobie každoročne i obdobím chrípok. Brány škôl sa zatvárajú a žiaci si „užívajú“ chrípkové prázdniny. Čakárne sú plné smrkajúcich a kašľúcich pacientov. Čo robiť, aby ste sa k nim nepridali i Vy? Odpoveď je jednoduchá: prevencia je lepšia a lacnejšia, ako liečba.

Young woman choosing food

  1. Zdravá strava

Aj keď je to možno už otrepaná fráza, predsa len je pravdivá. Potrebujete zdravú stravu s obsahom vitamínov a minerálov. Avšak zabudnite na rôzne doplnky výživy. Jedzte ovocie a zeleninu! Ideálne z vlastných zdrojov. Ak máte dobre uskladnené domáce jablká, každý deň si ich doprajte. V tomto období je dôležitý i cesnak, ktorý má úžasné antibakteriálne a antivírusové vlastnosti. Ak domáce ovocie a zeleninu nemáte, dajte si čaj z čerstvého zázvoru, prípadne aj citrón.

  1. Vyhýbajte sa preplneným priestorom

Tam, kde je veľa ľudí, sú i vírusy. Ak sa teda nechcete nakaziť, vyhýbajte sa v tomto období napríklad cestovaniu hromadnou dopravou. Vynechajte tiež návštevu kina, či iných verejných podujatí. Doprajete si ich, keď bude chrípka na ústupe. Je síce pravda, že chorý by sa mal liečiť doma v posteli. Mnohí to však takto nerobia a svojim nezodpovedným správaním ohrozujú všetkých okolo seba.

  1. Málo stresu a veľa spánku

Oslabený organizmus je omnoho náchylnejší na choroby. Preto neponocujte, doprajte si dostatok spánku a oddychu a snažte sa aspoň v tomto rizikovom období vyhnúť stresom.

  1. Pozor na teplotné výkyvy!

Ľudia majú tendenciu zhadzovať oblečenie pri prvých lúčoch zubatého slnka. Zimné slnko je však zradné. Preto určite počas zimy neskladajte šály, čiapky, ani rukavice. Kabát si nechajte zapnutý. Pri náhlení sa pod kabátom často spotíme. Ak sa potom rozopneme, vietor dokáže s prehriatym telom napáchať poriadnu šarapatu. Preto sa nerozpínajte ani v prípade, že je Vám teplo a už vôbec nie, keď ste spotený.

Ak sa budete riadiť týmito radami, s najväčšou pravdepodobnosťou sa Vám chrípka vyhne. Toto ochorenie je však naozaj zákerné a nebezpečné. V prípade potreby teda určite vyhľadajte lekára.

FOTO: stokkete + Subbotina Anna / Dollar Photo Club

Article Categories:
Ako na zdravie a krásu