feb 16, 2015
64826 Views
Komentáre vypnuté na Ako si vyrobiť domáci levanduľový olej

Ako si vyrobiť domáci levanduľový olej

Written by

Levanduľa sa hojne pestuje i v našich podmienkach. Dá sa použiť všelijako. Ak si ju nasušíte a zabalíte do bavlneného vrecúška, môžete ju použiť ako arómu na osvieženie vzduchu, či na rozvoňanie bielizne v skrini. Sušená levanduľa je tiež vynikajúca ako potpourri alebo ako dekorácia do vázy. Avšak aj levanduľový olej sa dá využiť mnohými spôsobmi. Akými?

Využitie levanduľového oleja

Levanduľový olej má liečebné, dezinfekčné a upokojujúce účinky. Preto je hojne používaný v kozmetickom priemysle, v zdravotníctve, ale i v aróma terapii. Môžete si ho napríklad nakvapkať do aróma lampy a užívať si príjemnú vôňu v celom byte. Ak Vaše ratolesti nemôžu zaspať, nakvapkajte im zopár kvapiek levanduľového oleja na vankúš. Mal by ich pred spaním upokojiť. Alebo si ho pridajte do kúpeľa a užívajte si relax! Máte problémy s dutinami a upchatým nosom? Poriadne sa levanduľového oleja nadýchnite. A je toho omnoho viac… Levanduľový olej je však pomerne drahý. No ak levanduľu pestujete doma, môžete si ho vyrobiť! Ako?

Lavender procucts, spa concept

Výroba levanduľového oleja

Je to skutočne jednoduché a nepotrebujete ani veľa ingrediencií. Postačí Vám fľaška nosného oleja. Vhodný je napríklad olivový olej, ktorý si kúpite v každom supermarkete a je skvelý aj pri starostlivosti o pleť. Ďalej budete potrebovať kvety levandule. Ak nemáte čerstvú, postačí aj sušená. Nie však celé rastliny, iba kvety! No a potrebovať budete už len panvicu, pohár, lyžicu, gumičku a kuchynskú fóliu.

Postup výroby:

  1. Kvety sušenej alebo čerstvej levandule dajte do pohára.
  2. Nosný olej si pomaly zohrejte na panvici. Potrebné je také množstvo oleja, ktoré sa zmestí do pohára s levanduľovými kvetmi.
  3. Zalejte kvety ohriatym nosným olejom a prikryte kuchynskou fóliou. Poriadne pohár zabezpečte gumičkou tak, aby z neho fólia nespadla.
  4. Pohár uložte na chladnom a tmavom mieste a nechajte odpočívať celý mesiac. Raz denne však zmes potraste, aby sa olej z levandúľ uvoľnil.
  5. Po mesiaci pohár otvorte, vyberte kvety a lyžicou ich poriadne stláčajte. Tak získate vzácny levanduľový olej z kvetov. Získaný olej uskladnite v uzatvárateľnej sklenenej fľaštičke.

Teraz si môžete užívať účinky svojho domáceho levanduľového oleja! Fľaštička takéhoto oleja je tiež skvelým typom na darček pre Vašich blízkych.

 

FOTO: whiteaster + ksu_ok / Dollar Photo Club

Article Categories:
Ako vyrobiť