aug 27, 2015
1958 Views
Komentáre vypnuté na Ako bojovať s cholesterolom pri cvičení?

Ako bojovať s cholesterolom pri cvičení?

Written by

Potrava, ktorú vo fáze naberania objemu prijímate, vám nielen pomáha, ale môže organizmus aj preťažiť a prispieť k zanášaniu ciev zlým cholesterolom. Ako pomôcť organizmu a pýšiť sa len “dobrým” cholesterolom?

Cholesterol patrí medzi základné stavebné prvky nášho organizmu. Chráni poškodené tkanivo a pomáha sceliť bunkové membrány. V samotnom mozgu je súčasťou synapsií, spojov medzi nervovými bunkami, jeho význam je teda nezanedbateľný. Telo preťažené výživou alebo nezdravým životným štýlom naskladňuje neželané objemy cholesterolu, ktoré zanášajú cievy a spôsobujú aterosklerózu.

Telo presýtené cholesterolom trpí. Pri jeho extrémne vysokých hodnotách sa objavujú prvé symptómy chorôb, ktoré v pokročilých štádiách vývoja spôsobujú vážne zdravotné problémy, niekedy dokonca až smrť.

Dve tváre cholesterolu – pomocník aj zabijak

V medicíne za desaťročia výskumov a pozorovaní vznikli nepriestrelné dogmy o škodlivosti cholesterolu. Zlý cholesterol sa stal démonom, ktorému medicína vyhlásila vojnu. Zbraňou sa stali syntetické medikamenty na jeho inhibíciu. Plošné znižovanie cholesterolu v tele však spôsobuje jeho nerovnomerné zastúpenie a túto nedostatočnosť sa potom telo snaží v pečeni kompenzovať syntézou cholesterolu zo zásob.

Lipoproteíny, ktoré sú súčasťou proteínových nápojov, pozostávajú z triacylglycerolov rozpustných vo vode a esterov cholesterolu. Lipoproteíny s veľmi nízkou hustotou vznikajú v pečeni, ktorá si ich syntetizuje pre potreby organizmu. Pomáhajú svalom a tukovým bunkám vstrebávať mastné kyseliny.

Nízkohustotné lipoproteíny sú zodpovedné za zásobenie buniek cholesterolom. Ich presýtenie vytvára na vnútorných stenách ciev usadeniny spôsobujúce aterosklerózu. Vytesňujú morfológiu stien krvného riečišťa a prispievajú k zvýšenej srdcovej námahe a rastúcemu krvnému tlaku.

O efektívnejšie využívanie tukových buniek a tiež aj cholesterolu sa starajú napríklad výživové doplnky na vysoký cholesterol obsahujúce koenzým Q 10, vitamín D, L-Arginín, L-Karnitín a omega-3 esenciálne mastné kyseliny. Z prirodzených zdrojov hormónov a enzýmov pomáhajúcich pri metabolizácii tuku je najznámejší rybí olej a cesnak.

Keď cholesterol chýba

Dlhodobo nízke hodnoty cholesterolu prispievajú k rozvoju depresií spôsobených nedostatočnou produkciou serotonínu priamo pôsobiaceho na náladu. Okrem pôsobenia na mentálne pochody vypĺňajú prázdne miesto po cholesterole poškodené a rakovinotvorné bunky a tiež vírusy, ktoré poškodzujú organizmus.

Vysoký cholesterol v krvi neznamená problém sám o sebe. Jeho vysoké hodnoty zapríčiňujú iné problémy, na ktoré telo reaguje práve uvoľňovaním cholesterolu do krvného riečišťa, aby pomáhal pri regenerácii poškodených oblastí. Telo v snahe udržať si biochemickú rovnováhu bojuje s naším životným štýlom a my si to častokrát ani neuvedomujeme až do momentu, kým nevznikne zdravotný problém. Najväčším vrahom sily, krásy, dlhovekosti či dobrej nálady je však nevyrovnaná strava, pre ktorú chorľavieme a v konečnom dôsledku zomierame.

Suplementy pomôžu telu rásť a regenerovať

Najvyťaženejším svalom v tele je srdce, ktoré pracuje nepretržite. Elektrický náboj, ktorý ho udržiava v činnosti, vzniká spracovaním energie získanej z potravy. K jej generovaniu a distribúcii pomáhajú doplnky výživy, ktoré vďaka svojej receptúre a presne vyváženému zloženiu optimalizujú trávenie a dodávajú metabolizmu živiny, ktoré potrebuje v období zvýšenej záťaže.

Najlepšie doplnky výživy na zníženie cholesterolu podporujú anabolický stav svalovej hmoty. Komplex esenciálnych mastných kyselín omega-3 a omega-6 pôsobia priaznivo na znižovanie hladiny nízkohustotného cholesterolu a pomáhajú tak odbúravať aj ten najvytrvalejší tuk. Pomáhajú v čase redukčných diét a fáz rysovania svalov tým, že telu dodávajú vyvážené množstvo kyselín EPA a DHA. Svojou kompaktnou formou pomáhajú dopĺňať živiny podobne ako rybí tuk, avšak bez nežiadúcich sprievodných javov.

Pre organizmus je najdôležitejší srdcovocievny systém, ktorý sa stará o zásobovanie orgánov a svalov výživou. Optimálnu úroveň cholesterolu pomáha pri aktívnom životnom štýle zameranom na estetiku tela a jeho dominantnú silu udržať aj produkt Animal Omega – Universal. Zo svalov odbúrava kyselinu mliečnu, s ohľadom na telesnú záťaž pomáha optimalizovať cirkuláciu krvi a jej zásobovanie svalov. Pomáha pečeni syntetizovať vysokohustotný cholesterol, ktorý aktívne zabraňuje vzniku zápalov od usadenín zlého cholesterolu. Vďaka nemu budú vaše cievy pružnejšie a chránené pred krvnými zrazeninami.

Efektívna premena tukov na využiteľnú energiu vám pomôže cítiť sa lepšie, ako po fyzickej, tiež aj po psychickej stránke, pretože vyčistený krvný obeh lepšie zásobuje telo kyslíkom a živinami nevyhnutnými pre ich správne fungovanie.

Súčasťou svaloviny je aj karnitín, látka podobná aminokyselinám, ktorá pomáha pri odbúravaní mastných kyselín. Je dôležitý ako pre srdce, tak pre kostrové svalstvo a svoje miesto má tiež v nervovom systéme. Telo si ho pre vlastné potreby syntetizuje z aminokyselín, metionínu a lysínu v pečeni, ľadvinách a v mozgových žľazách.

Jeho príjem môžete zvýšiť pomocou výživových suplementov, ktoré obsahujú L-karnitín. Nedostatok tejto látky sa totiž v tele prejavuje únavou už pri malej námahe, ochabnutosťou, pohybovou pasivitou. Jeho syntézu z bežnej stravy podporuje kyselina askorbová (vitamín C) a celkový vplyv vitamínov na športové výkony. Zvýšením hodnôt karnitínu v krvnej plazme pomôžete zásobiť energiou nielen svoje srdce. V prirodzenej strave sa nachádza hlavne v ovčom, jahňacom a hovädzom mäse.

Foto: KittyKaht, Flickr

Article Categories:
Ako na zdravie a krásu