sep 2, 2015
4719 Views
Komentáre vypnuté na Ako si vybrať vhodné sprchové dvere.

Ako si vybrať vhodné sprchové dvere.

Written by

Výber typu sprchových dverí záleží nielen na vkuse majiteľa kúpeľne, ale predovšetkým na type sprchového kúta a veľkosti okolitého priestoru, tak, aby jeho používanie bolo pohodlné. Sprchové dvere sa vyrábajú v niekoľkých variantoch, ktoré sa líšia riešením konštrukcie otvárania. Na výber sú posuvné, zalamovacie, pivotové alebo s pántmi.

Spôsoby otvárania dverí:

Posuvné – ich výhodou je, že voda nikdy nesteká mimo sprchovej vaničky. Ďalšou výhodou je, že pri otváraní nezasahujú do priestoru kúpeľne, takže sú vhodné do veľmi malých priestorov. Posuvný systém otvárania dverí šetrí miesto v kúpeľni, ale pojazdy dverí sa občas zadrhávajú. Pri výbere sa teda zamerajte na kvalitu posuvného systému. Najspoľahlivejším systémom posuvu sprchových dverí je AntiBlockpatentovaný systém značky RAVAK.

Zalamovacie posuvné – výhodou zalamovacích dverí je bezkonkurenčne najväčšia veľkosť vstupu pri malom rozmere stavebného otvoru. Spôsob skladania dovnútra zabraňuje stekaniu vody mimo vaničku sprchového kúta.

Otočné pivotové – jednoduchý a nezničiteľný systém otvárania sprchových dverí, ktorý nevyžaduje údržbu a poskytuje tiež veľkú šírku vstupu. Pivotové dvere sú vsadené na otočnom nerezovom pánte umiestnenom v určitej vzdialenosti od steny. Otvárajú sa smerom von, takže musíte počítať s tým, že z otvorených dverí budú stekať kvapky na podlahu. Pri otvorení pivotových dverí je nutné dať pozor, aby v kúpeľni bolo dosť miesta, aby do niečoho nenarazili.

Pántové/otočné – kovové chrómované pánty/otočné profily so zdvihovým mechanizmom zabezpečujú aretáciu sprchových dverí v základnej polohe. Otvárajú sa do priestoru, v prípade otočných profilov smerom dnu aj von. Pántový systém otvárania dverí sa vyrába v kombinácii so sklenenými výplňami veľkých rozmerov. Vyberajte  si preto iba bezpečnostné kalené, dostatočne hrubé sklo (aspoň 6 mm). Dbajte aj na to, aby pánty boli celokovové s kvalitným chrómovaním, aby ťažké bezpečnostné sklá udržali. Kovové pánty spoznáte tak, že na ne zaklopete mincou a podľa zvuku určite identifikujete, že pánty nie sú z plastu
stiahnuť

Výplne sprchových dverí sa vyrábajú zo skla alebo aj z plastu, ktorý je lacnejší.

Pri budovaní sprchového kúta je nutné dávať pozor na to, že keď sprchový kút obložíte, lepidlo a obklady vždy pozmenia rozmery priestoru sprchového kúta. Preto šírku stavebného otvoru pre určenie rozmeru sprchových dverí vždy merajte až po obložení.

Article Categories:
Ako na domácnosť