máj 17, 2021
5115 Views
Komentáre vypnuté na Za akých podmienok si môžete zajazdiť na vodnom skútri?

Za akých podmienok si môžete zajazdiť na vodnom skútri?

Written by

Leto sa blíži a s ním aj možnosť užívať si vodné športy na plný plyn. Napríklad jazda na vodnom skútri je perfektným spôsobom ako si zdvihnúť adrenalín a vybiť energiu. Narazíte však na jeden problém. Na Slovensku je legislatíva v oblasti využívania vodných skútrov veľmi prísna.

Vodný skúter? Len s preukazom

Priaznivci adrenalínovej jazdy na suchu majú viaceré možnosti – môžu využívať štvorkolky, motorky alebo rýchle automobily. Na vodných plochách sa dá jazdiť na motorových člnoch a vodných skútroch. Bohužiaľ jazda na skútri na Slovensku nie je taká jednoduchá ako v zahraničí pri mori. Počas dovolenky pri mori vám stačí občiansky preukaz, podpísanie zmluvy a môžete na morských vlnách jazdiť jedna radosť. Na Slovensku vám občiansky preukaz stačiť nebude.

Potrebný je kurz i poistenie

V minulosti bola na Slovensku síce snaha o prenájom skútrov na povolených vodných plochách vo veľkom množstve. Dnes nájdete veľa z týchto skútrov zatvorených v sklade. Jazda na skútri je totiž povolená len s inštruktorom. V prípade, že predsa len túžite po jazde a máte  doma zakúpený skúter, napríklad obľúbené vodné skútre Sea-Doo, musíte absolvovať kurz a získať preukaz vodcu malého plavidla. Väčšie plavidlá je potrebné zaevidovať na Štátnej plavebnej správe, kde získate evidenčné číslo, musíte sa dať i poistiť, viesť palubný denník a zoznam pasažierov. Počas jazdy noste doklady so sebou. Sami vidíte, že naša legislatíva je veľmi prísna, niekedy prehnane.

Nejazdite bez povolenia

Vodná polícia nepozná výnimky. Pri kontrole sa príslušníci policajného zboru zameriavajú na povolenia a doklady. Zároveň vás môžu podrobiť dychovej skúške. Plaviť sa pod vplyvom alkoholu je trestný čin, ktorý má niekedy dokonca cenu slobody.  Ak polícia zistí, že jazdíte bez povolenia, hrozí vám pokuta až do výšky 600 €. Zároveň dostanete zákaz riadiť vodný skúter na jeden rok. Samozrejme, že vás bude dráždiť, keď uvidíte svojho vytúženého miláčika stáť v garáži. Máte jedinú možnosť. Pred získaním  preukazu si môžete zajazdiť na skútri pod dohľadom inštruktora alebo v ohradenom povolenom pásme.

 

 

Article Categories:
Ako na to