feb 7, 2023
223 Views
Komentáre vypnuté na Prečo plastové okná žltnú?

Prečo plastové okná žltnú?

Written by

Plastové okná a plastové dvere sú jasnou voľbou vo väčšine domácností. Táto voľba pramení z výbornej ceny a k cene primeraných vlastností. Niekedy však dochádza k sklamaniu, keď začnú plastové okná žltnúť alebo sa deformovať? Čo je za touto degradáciou a je možné žltnutiu či deformácii predísť?

Prečo plastové okná žltnú

Plastové profily nie sú ako hliníkové okná, ktoré sú prakticky nezničiteľné a udržia si tvar i farbu po celú dobu ich využívania. Uvedené vlastnosti môžu takmer na sto percent dosiahnuť aj plastové okná, ale veľký pozor si dávajte na dodávateľa resp. výrobcu. Žltnutie okien nie je výsledkom zlej údržby, ale zlého výberu predajcu. Nekvalitné profily bohužiaľ nedokážete vyčistiť. Potešíme vás informáciou, že ak si kúpite nové okná, takmer iste nebudú žltnúť. V súčasnosti sa pri výrobe plastových profilov využívajú farebné stabilizátory, ktoré zafixujú farbu a ochránia ju pred poveternostnými podmienkami.

Prečo sa plastové okná deformujú

Druhým najčastejším problémom plastových okien býva ich deformácia. Opäť musíme spomenú hliníkové vchodové dvere a okná, u ktorých deformácia nenastáva. Dokonca ani vtedy, keď musia držať vysokú váhu veľkých sklených plôch. Deformácia nie je len estetická záležitosť. Zdeformované okná dobre netesnia, v interiéri sa vám začne vytvárať vyššia vlhkosť a samozrejme aj pleseň. Dobrou správou je, že niektoré deformácie je možné opraviť priamo u vás doma. Na opravu tohto typu poškodenia  sa využíva vykurovacia lišta s vysokou teplotou. Aká je príčina deformácie okien? Opäť ide o mizernú kvalitu plastu už od výrobcu alebo neodborné osadenie profilov. Profesionálna montáž okien je rovnako dôležitá ako kvalita materiálu. Na uvedené pravidlá myslite aj vtedy, keď dáte do rúk firmy hliníkové dvere alebo hliníkové okná.

Ako sa starať o plastové okná

Na záver musíme dodať, že vzhľad plastových okien dokážete ovplyvniť aj vy sami. Plastové okná sú známe tým, že nevyžadujú špeciálnu starostlivosť. Jediné, na čo si občas musíte nájsť čas, je umytie okien. Mesiace usadená špina sa čistí oveľa horšie ako malý, čerstvý fliačik. Na umývanie plastových profilov nie je potrebné používať žiadne špeciálne prostriedky. Stačí vám voda s mydlom. Vyvarujte sa prípravkom, ktoré obsahujú abrazívne čiastočky. Abrazíva by mohli plast poškriabať. V prípade, že chcete mať rámy v top stave, je možné zohnať prípravky na ich čistenie, ktoré chránia povrch pred usádzaním nečistôt. Okrem toho zabezpečia farbostálosť profilov.

 

 

 

Article Categories:
Ako na dom a zahradu