feb 6, 2023
178 Views
Komentáre vypnuté na Otázky o snehových reťaziach, ktoré trápia väčšinu motoristov

Otázky o snehových reťaziach, ktoré trápia väčšinu motoristov

Written by

Zima ešte nepovedala posledné slovo a nastáva ideálny čas na realizáciu zimnej dovolenky. Cesta do hôr po zasnežených cestách má svoje špecifiká. Dokúpiť si musíte rôzne príslušenstvo a pomôcky nielen na očistenie vozidla. Najdôležitejším príslušenstvom do hôr sú snehové reťaze. Motoristi, ktorí sa po celý rok pohybujú v meste, majú plnú hlavu otázok, ako používať snehové reťaze a aké si vybrať.

Kde sa používajú snehové reťaze?

Snehové reťaze nie sú zimné pneumatiky. Znamená to, že ich nemusíte nasadiť všade, kde je sneh. Nemusíte, ale môžete. Ak si myslíte, že úsek pred vami nezdoláte bez reťazí, pokojne ich nasaďte aj mimo hôr. Snehové reťaze zvýšia trakciu kolies a pomôžu prejsť cez záveje alebo vyjsť na zľadovatený kopec. Povinnosť nasadiť snehové reťaze vzniká len na úsekoch ciest, ktoré sú vyznačené dopravným značením.

Kde sa nepoužívajú snehové reťaze?

Reťaze na dodávky, na osobné vozidlá alebo na autobusy sú v jednom bode podobné. Holý asfalt ich rýchlo zničí. Nielen reťaze jazdením po holom asfalte zničíte. Môže prísť k poškodeniu pneumatík a diskov. Ihneď, ako zbadáte ubúdajúci sneh, reťaze z hnacej nápravy odmontujte.

Ako sa nasádzajú snehové reťaze?

K snehovým reťaziam dostanete od výrobcu návod, kde je detailne opísaný celý postup inštalácie reťazí. Pomôžu tiež videá na internete. Videá a ani postup nebudete potrebovať v prípade, že kúpite reťaze textilné alebo kovové s automatickým upínaním. Nie ste si istí svojimi technickými zručnosťami? Radšej investujte do uvedených reťazí a lacné nechajte v obchode.

Ako zareagujú senzory vo vozidle po inštalácii reťazí?

Citlivé senzory vo vozidle môžu na vibrácie spôsobené snehovými reťazami reagovať veľmi zmätene. Ide napríklad o senzory merajúce tlak v pneumatikách. Odporúčame senzory na nejaký čas deaktivovať alebo využívať textilné snehové reťaze. Reťaze z textilu sú šetrné k pneumatikám, rýchlo sa inštalujú, sú veľmi skladné a nemajú žiadny vplyv na riadenie vozidla.

Ako sa starať o snehové reťaze?

Údržba snehových reťazí nie je zložitá. Kovové reťaze po použití očistite handričkou a nechajte ich poriadne vyschnúť. Textilné reťaze môžete oprať v práčke a opäť je dôležité, aby pred uložením do obalu poriadne vyschli.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Article Categories:
Ako na to