feb 7, 2023
276 Views
Komentáre vypnuté na Ako prakticky vytvoriť jedálenský kút v obývačke?

Ako prakticky vytvoriť jedálenský kút v obývačke?

Written by

Menšie kuchyne je náročné zariadiť tak, aby si plnili svoju funkciu a ešte aj dobre vyzerali. Každý centimeter nám je drahý. Riešením sú kuchyne na vyskladanie, no čo s jedálenským kútom? Do kuchynky sa veľakrát ani nezmestí, preto mu musíme nájsť miesto v obývačke. Ako prepojiť jedálenskú a obývaciu časť, aby spolu dávali zmysel?

Menšiemu priestoru bude svedčať okrúhly stôl

Hoci vaša obývacia izba nemusí byť najmenšia, jedálenský kút by mal byť praktický a navrhnutý tak, aby šetril miesto. Predsa nechceme, aby miestnosť pôsobila chaoticky a preplnene. Dobrým a moderným riešením sú okrúhle kuchynské stoly. 

Vyzerajú atraktívnejšie, zaberajú menej miesta a vďaka oblému tvaru ich môžete umiestniť kamkoľvek. Do rohu, do stredu miestnosti, pričom v priestore vám nebudú prekážať ostré hrany. Čo sa týka prepojenia obývačky s jedálňou, oblý jedálenský nábytok pôsobí viac vzdušne, ľahšie a neodkrojí vám toľko miesta. 

Vyťažte z priestoru čo najviac vďaka rohovej sedačke

Rohové sedačky sa hodia do každej obývačky, či je malá alebo veľká. Nielenže poskytnú veľa miesta na sedenie pre rodinu, aj návštevu budete mať kde usadiť. Povedzme, že sedačku by ste umiestnili do pravého dolného rohu k oknu a jedálenský stôl diagonálne. Takto budú stred miestnosti a stena oproti sedačke voľné. Získate dosť miesta na obývaciu stenu, veľkú televíziu, knižnicu, kreslo či konferenčný stolík. 

Ďalšou výhodou je podpora socializácie. Vďaka sedačke v tvare U alebo L sedíte oproti ostatným členom rodiny, vidíte na seba a pri rozprávaní nie ste natlačení vedľa seba. Výhodu je aj to, že dovidíte na jedálenský stôl. Je to výhra pre všetkých. 

Priestory jasne vyčlení deliaca stena

Ak si pri jedle radi doprajete súkromie, riešením môže byť drevená deliaca stena. Je to praktické riešenie, ale aj moderný dizajnový prvok. Napriek tomu, že nejde o súvislý kus dreva ale vertikálne lamely, poskytne vám dostatok súkromia a príjemné zátišie. 

Podľa vašich preferencií máte dve možnosti – pevnú alebo posuvnú stenu. Druhý variant je praktickejší, ak organizujete rodinnú oslavu a potrebujete čo najviac otvoreného priestoru. O niečo drahším, netypickým ale zaujímavejším oddeľovacím prvkom je jali – mriežkovaná stena s ozdobným vzorom. 

Dva typy podlahy alebo koberec

Na vyčlenenie jedálenskej a obývacej zóny je vhodné zvoliť dva typy podlahy. Čo sa týka obývačky, môžete staviť na klasickú plávajúcu podlahu a do jedálenskej časti vyberte napríklad dlaždice. Nie je prekážkou, aj pokiaľ máte jednoliatu podlahovú krytinu. S vizuálnym oddelením vám pomôže koberec. Umiestnite ho napríklad pod sedačku a konferenčný stolík. 

Pod jedálenský stôl ho neodporúčame dávať, pretože doň môžu popadať omrvinky a kúsky jedla. Ani fľak z červeného vína by mu nepridal na kráse. Kým podlahu stačí len umyť, s čistením koberca by ste mali viac práce.

 

Dva lustre

Obidve časti by mali mať svoje vlastné stropné svietidlo. V ideálnom prípade by malo byť jedno nad konferenčným a druhé nad jedálenským stolom. Kreativite sa medze nekladú, môžete sa vyhrať aj so stropom a oživiť ich napínanými podhľadmi. Ide o PVC fólie v rôznych dizajnových prevedeniach. Do miestnosti vnesú zaujímavý akcent. 

Hľadáte praktické vybavenie do jedálne, kuchyne a obývačky? Prezrite si pestrý sortiment nábytku na www.mojnabytok.sk

 

zdroj: unsplash.com

Article Tags:
Article Categories:
Ako na domácnosť