feb 18, 2023
159 Views
Komentáre vypnuté na Všetky informácie o strešných boxoch na jednom mieste

Všetky informácie o strešných boxoch na jednom mieste

Written by

Čaká vás kúpa strešného boxu? Zídu sa vám kompletné a prehľadné informácie o tomto užitočnom príslušenstve. Strešné boxy sa stali neodmysliteľnou súčasťou výbavy dovolenkárov, ktorí preferujú individuálne cestovanie vlastným autom. Boxy na streche značne rozšíria priestorové možnosti každého vozidla a spravia cestovanie komfortnejšie.

Nevyrábajú sa len z plastu

Strešné boxy podobne ako nosiče bicyklov nájdete v rôznom prevedení. Líšia sa nielen veľkosťou, možnosťami upínania na strechu, ale tiež s ohľadom na materiál, z ktorého sú vyrobené. Najčastejšie sa stretnete s boxmi vyrobenými z plastu. Lacnejšie strešné boxy sú látkové alebo vyrobené z kombinácie polystyrénu a polyetylénu. Najkvalitnejšie sú boxy z ABS plastu, ktorý je na povrchu ošetrený UV ochranou. ABS plast odolá slnečnému žiareniu i nízkym teplotám.

Tvar strešného boxu

Strešné boxy majú rôzny tvar, aby sa v nich dal prevážať náklad širší, dlhší alebo klasické kufre. Na prevážanie lyží a dlhšieho športového náradia sú určené dlhé a úzke strešné boxy. Širšie boxy bez problémov uvezú detské kočiare alebo cyklovozíky. V prípade, že potrebujete prevážať rozmernejší náklad, zvoľte široký a dlhý box. Pozor však na obmedzenia vozidla. Box nesmie prečnievať cez okraj strechy takým spôsobom, aby vám bránil vo výhľade.

Objem strešného boxu

Potešíme vás, že strešné boxy sú naozaj objemné, takže nebudete obmedzení vo váhe nákladu (od 50 do 90 kg). Nosnosť boxu však nepreháňajte, pretože môžete prekročiť maximálne dynamické alebo statické zaťaženie strechy a pneumatík. Overte si v technickom preukaze všetky hmotnostné limity.

Možnosti upevnenia boxov

Strešné boxy sa pripevňujú na strešné nosiče resp. na priečniky. Systém upevnenia je rôzny. Najlacnejšie boxy sa na nosiče inštalujú pomocou U-profilov. Oveľa rýchlejšie je upínanie pomocou T-drážok. Niektoré strešné boxy vyššej triedy disponujú samoupínacím systémom.

Otváranie strešných boxov

Pri nakladaní a vykladaní kufrov alebo iného nákladu vás môže potrápiť to, ako sa boxe otvárajú. Najmenej praktické je otváranie zo zadnej časti alebo len z jednej strany. Naopak obojstranné otváranie je veľmi komfortné. Neobávajte sa, že by počas jazdy z boxu niečo vypadlo. Strešné boxy majú zámky a niektoré dokonca centrálne uzamykanie.

 

 

Article Categories:
Ako na to