dec 22, 2021
516 Views
Komentáre vypnuté na Vysokohorská turistika v bežeckých teniskách? Radšej to neskúšajte!

Vysokohorská turistika v bežeckých teniskách? Radšej to neskúšajte!

Written by

Čo sa týka športových tenisiek, na trhu ich nájdete obrovské množstvo. Ak to s behom myslíte vážne, určite máte hneď niekoľko párov bežeckých tenisiek. Dajú sa však použiť aj na aktivity, na ktoré nie sú priamo určené, napríklad na turistiku?

Odolnosť verzus hmotnosť

Odolnosť je základnou vlastnosťou každej kvalitnej obuvi. Vysoko kvalitná turistická obuv je špeciálne navrhnutá tak, aby čelila nerovnému a drsnému terénu. Zvyčajne vydrží stovky túr, a len zriedka vykazuje známky opotrebovania. Bežecké topánky naopak nie sú navrhnuté tak, aby vydržali drsný a nerovný terén. Možnosť opotrebovania je teda výrazne vyššia.

Dôležitú úlohu v každej obuvi zohráva aj jej hmotnosť, pretože čím je topánka ťažšia, tým viac energie spotrebujete na zdvihnutie nohy. Krok za krokom sa nemusí zdať, že je to veľa, ale v priebehu dvojciferných kilometrov môže byť táto váha únavná. Z tohto dôvodu je nevyhnutné vybrať si topánku, ktorá bude aktívne minimalizovať vašu spotrebu energie. Je samozrejmosťou, že turistická topánka bude v porovnaní s bežeckou topánkou výrazne ťažšia. Dodatočná hmotnosť na turistickej topánke pochádza z odolnosti a podporných prvkov, ktoré sa vám v skalnatom teréne môžu hodiť.

Ochrana nohy na prvom mieste

Pár turistických topánok zaistí, že vaše nohy budú dobre chránené. Podrážky na turistickej obuvi sú vyrobené z hrubších materiálov, vďaka čomu sú pomerne odolné a pevné, najmä keď kráčate po konároch a skalách. Ak sa rozhodnete pre turistické topánky, ponúknu vám ďalšiu výhodu v tom, že podporia vaše členky a ochránia ich pred akýmkoľvek druhom vyvrtnutia alebo úrazu.

Naopak, podrážky bežeckých topánok sú ľahšie, a oveľa menej odolné. Keďže je dôležité udržať nízku hmotnosť, vaše chodidlá a členky budú mať podstatne menšiu ochranu a podporu.

Prechádzka v suchu

Nepremokavosť je ďalšou podstatnou vlastnosťou turistickej obuvi. Väčšina, ak nie všetky, turistické topánky sú vyrobené z materiálu, ktorý zabraňuje presakovaniu vody. To tiež umožňuje topánke rýchlo schnúť.

Bežecká obuv nemusí mať vodotesné prvky. Závisí to však aj od značky obuvi. Špičková bežecká obuv má zvyčajne aspoň základnú hydroizoláciu. Aj keď nie sú nepremokavé, majú aspoň tendenciu rýchlo schnúť, pretože sú vyrobené z ľahšieho materiálu.

Takže, sú bežecké topánky vhodné na turistiku? Ak sa chcete domov vrátiť bez úrazu, odpoveď znie nie. Vo väčšine prípadov, pokiaľ sa jedná iba o prechádzku v lese, však postačia aj bežecké topánky. Pre dlhšie výlety s ťažším batohom a náročnejšími trasami urobte svojim nohám láskavosť, a investujte do správnej turistickej obuvi.

Article Categories:
Ako na to