dec 21, 2021
531 Views
Komentáre vypnuté na Ako motivovať deti k zdravému pohybu?

Ako motivovať deti k zdravému pohybu?

Written by
Deti v minulosti trávili každú možnú voľnú chvíľu pohybom. Hrali sa na skrývačku, naháňačku a trávili väčšinu času na čerstvom vzduchu. Tak ako sa zmenil náš spôsob života, tak sa zmenil aj život našich detí. Deti trávia omnoho viac času využívaním technológií, či prácou na školských povinnostiach. Pritom je pre deti viac ako nevyhnutné, aby sa dostatočne hýbali, rovnako ako je to podstatné aj pre nás dospelých. Ako deti motivovať k zdravému pohybu?

Motivácia k športu

Deti majú nesmierne veľa energie a realizáciou športových aktivít môžu posilňovať svoje psychické aj fyzické zdravie. Môžete deti motivovať tým, že ich zapíšete na krúžok, ktorý sa im páči. Ak deti objavia lásku k nejakému druhu športu, ideálne je ich podporovať, napríklad s nimi môžete chodiť vo voľnom čase do športových stredísk, či ich voziť na tréningy alebo zápasy. Vaša podpora je pre deti vo väčšine prípadov kľúčová.

Deti však môžete k športu motivovať aj takým spôsobom, že im kúpite vybavenie. Napríklad taká trampolína je skvelým prvkom na to, aby sa deti hýbali a pritom si užívali zábavu. Deti sa na nej môžu učiť rôzne zostavy alebo vo voľnom čase len tak skákať na čerstvom vzduchu. Medzi ďalšie takéto „motivačné“ prvky patrí napríklad športové náramky, kolieskové korčule, lyže, či bicykel. Všetky tieto produkty môžu vaše deti motivovať k realizácii športových aktivít, ktoré posilnia ich zdravie.

Prečo je šport pre deti dôležitý?

Šport je dôležité predovšetkým vnímať ako zdravý pohyb. Či už sa jedná o skupinové alebo individuálne športy, majú rovnako spoločenský, ako aj zdravotný benefit. Šport napríklad podporuje zdravý imunitný systém, má vplyv na udržanie priaznivého stavu telesnej hmotnosti. Rovnako však má množstvo benefitov aj na psychiku a pomáha sa uvoľniť pri záťažových situáciách. Podľa rôznych štúdií má tiež šport vplyv j ako vychovávací prostriedok – dieťa je menej agresívne, viac disciplinované.

Pri kolektívnych športoch sa tiež učí dieťa pracovať v tíme, vďaka čomu sa lepšie začlení do kolektívu. Pri všetkých druhoch športu zároveň buduje svoju odolnosť voči prekážkam, či prehre. Tieto vlastnosti môžu pomôcť utvoriť omnoho ucelenejšiu osobnosť, ktorá v budúcnosti bude lepšie a ľahšie riešiť potenciálne problémy. Šport nie je len o tom, že si deti vybijú energiu a vy budete mať pokoj. Je to o ich prístupe k životu, spoločnosti a aj k vlastnému zdraviu.

Article Categories:
Ako na zdravie a krásu