jan 27, 2017
1910 Views
Komentáre vypnuté na Takto sa zbavíte vlhkých múrov

Takto sa zbavíte vlhkých múrov

Written by

Mnoho majiteľov rodinných domov počas tejto zimy, ktorá nás prekvapila naozaj silnými mrazmi, trápilo okrem nízkych teplôt a vysokých nárokov na vykurovanie aj vlhnutie múrov. Najmä v miestach prekladov stien, ktoré nie sú ideálne zaizolované. V takýchto miestach dochádza k stredu teplého a studeného vzduchu, výsledkom čoho je uvoľnenie vzdušnej vlhkosti do bariéry medzi prostrediami, ktorú predstavuje stena. Našťastie, dnes existujú efektívne elektrické spotrebiče, ktoré vás tejto nadbytočnej vlhkosti stien dokážu spoľahlivo zbaviť.

Spoľahlivé odvlhčovače vzduchu

Odvlhčovače vzduchu pohlcujú vzdušnú vlhkosť, čím bránia nepríjemnému vlhnutiu múrov. A to ako v zime, pri vyššie uvedenom stave, ale aj v mnohých iných prípadoch. Napríklad, ak vlhkosť prestupuje z dôvodu nedostatočnej izolácie základov od zeme, prípadne vás náhodou vytopil sused. Tieto zariadenia využívajú na odvádzanie vlhkosti zo vzduchu dve základné technológie.

Kompresorové a adsorpčné riešenia

Kompresorové odvlhčovače predstavujú vôbec najrozšírenejší typ zariadenia tohto druhu. Ich mechanizmus prebieha na základe jednoduchého fyzikálneho princípu – vlhkosť je odovzdávaná z teplejšieho do chladnejšieho prostredia. Preto kompresorové odvlhčovače obsahujú chladivo a kondenzačnú dosku, ku ktorej je privádzaný teplejší vzduch z priestoru. Ten sa ochladí, pričom vlhkosť ostane v kondenzátore a do priestoru je odvádzaný vzduch bez vlhkosti. Účinnosť sa zvyšuje s väčším rozdielom medzi dvomi teplotami, preto kompresorové odvlhčovače fungujú efektívnejšie vo vykurovaných priestoroch.

Druhým typom odvlhčovačov sú adsorpčné zariadenia. Tu prebieha celý proces presne naopak, teda zariadenie vzduch zahrieva a následne z neho odstraňuje vlhkosť. Preto tento typ odvlhčovačov pracuje lepšie v chladnejších a nevykurovaných priestoroch.

Ak si myslíte, že odvlhčovač vzduchu predstavuje vysokú investíciu, ste na omyle. Kvalitné zariadenie si totiž kúpite len za niečo viac ako stovku. Napríklad vysoko kvalitný odvlhčovač Olympia Splendid Aquaria 10 za 149€ v internetovom obchode Vzdusin.sk.

Article Categories:
Ako na to