okt 6, 2015
2539 Views
Komentáre vypnuté na Tak toto by ste o chrípke mali určite vedieť!

Tak toto by ste o chrípke mali určite vedieť!

Written by

Aj keď je zima ešte len za dverami, chrípka a nachladnutie trápi už mnohých ľudí. Kýchanie, kašľanie a neustále smrkanie nás dokážu prekvapiť ako blesk z jasného neba a držia sa nás ako kliešť. Ako teda zabrániť nachladnutiu a na čo by ste určite nemali zabudnúť?

Vírusy, ktoré spôsobujú nachladnutie, sa bohužiaľ neustále pohybujú okolo nás. Okrem toho sú pomerne inteligentné a dokážu sa rýchlo adaptovať, čiže aj to je dôvod, prečo sa nenašiel ešte žiadny účinný liek na chrípku. Do ovzdušia sa dostávajú napríklad vtedy, keď si niekto kýchne alebo len zakašle. Stačí, že sa nachádzate v prítomnosti  chorého človeka, ktorý si nedá ruku pred ústa a môžete si byť takmer istí, že skôr či neskôr ochoriete i vy.

Zbytočne nesmrkajte

Pocit upchatého nosu počas chrípky je väčšinou samozrejmosť, a to nás dokáže veľa krát poriadne potrápiť. Aby sa nám lepšie dýchalo, máme tendenciu stále smrkať, aby sme si dutiny uvoľnili. Lenže to, čo spôsobuje pocit upchatého nosu nie je hlien, ktorý sa tam tvorí, ale sliznica. Pokiaľ sa teda budete snažiť neustále smrkať a už nebudete mať ani čo vysmrkať, môžete si tak akurát vyrobiť zdravotné problémy ako je napríklad zápal horných dýchacích ciest.

Pravidelne vetrajte priestory

Ľuda majú často tendenciu prisudzovať chrípku zlému počasiu a zime. Pritom vírusom je v podstate jedno, či svieti slniečko alebo padá sneh. Nášmu organizmu to ale jedno nie je a behom chladnejších mesiacov máme oslabenú imunitu. Preto je bežnejšie mať chrípku behom týchto ročných období. V zime trávime väčšinu času v uzavretých priestoroch, kde majú vírusy väčšiu šancu zaútočiť a množiť sa. Preto je dôležité, aby ste aj počas chladných mesiacov vetrali priestory, aby ste tomuto predišli.
FOTO:  © Viacheslav Iakobchuk / Dollar Photo Club

Article Categories:
Ako na to