okt 6, 2015
2409 Views
Komentáre vypnuté na Trápi vás doma suchý vzduch?

Trápi vás doma suchý vzduch?

Written by

Príčinou chrípky, častého nachladnutia alebo nádchy môže byť i suchý vzduch v miestnosti. Vedeli ste, že takýto vzduch spôsobuje i podráždenie pokožky, popraskané pery, pálenie očí či zvýšenú únavu? Preto je veľmi dôležité, aby ste vzduch pravidelne zvlhčovali, čím predídete týmto nepríjemným problémom.

Zvlhčovače vzduchu

Najjednoduchším spôsobom ako vlhkosť vzduchu upraviť je pomoc prístrojov, ktorých máme na trhu naozaj veľa. Zvlhčovače však nepatria k lacným variantom, takže je len na vás, či do niečoho takého investujete alebo dáte prednosť inej možnosti. Parné zvlhčovače fungujú na princípe vodnej pary, ktorá vzniká odparom v tenkej vrstve na topnom telese. Para sa teda mieša so vzduchom a je ochladená na potrebnú teplotu. Ultrazvukové zvlhčovače si samé vytvárajú malé kvapky, ktoré sú následne ventilačným systémom vyfukované do okolitého vzduchu.

Domáce triky a „finty“

Pokiaľ však nechcete míňať peniaze na takéto prístroje, pokojne si poradíte aj bez nich. Najznámejším spôsobom je sušenie prádla na radiátore, prípadne použitie uterákov či ponožiek.

Ďalším skvelým pomocníkom je odparovač vody. Ide o nádobu, v ktorej sa nachádza voda a tá sa následne rovnomerne odparuje. Vyrába sa v rôznych dizajnoch a aj z rôznych materiálov, takže okrem toho, že perfektne zvlhčí vzduch v danej miestnosti, môže fungovať aj ako pekný doplnok.

Naše babičky používali jednu ľahkú fintu, ktorú pozná asi väčšina z nás. Nechali prevariť vodu a naliali ju do veľkej nádoby. Para, ktorá sa postupne z vody uvoľňovala, vzduch dostatočne zvlhčila.

Vlhkosť v miestnosti regule aj množstvo kvetín. Vo vašej izbe by zelená dekorácia určite nemala chýbať. Pre okamžitú vlhkosť vyskúšajte rozprašovač na kvety a párkrát ho nastriekajte i do priestoru. Niektoré z nich sú tak zaujímavé, že sa stanú veľmi pekným doplnkom.

 
FOTO:  © BillionPhotos.com / Dollar Photo Club

 

Article Categories:
Ako na zdravie a krásu