okt 21, 2015
2992 Views
Komentáre vypnuté na Ako vybrať vhodný autožeriav na stavbu ?

Ako vybrať vhodný autožeriav na stavbu ?

Written by

Pri realizácii stavebných prác, najmä väčšieho rozsahu je často krát potrebné použiť žeriavy resp. žeriavovú techniku. Autožeriavy sa v stavebníctve stali obľúbeným typom žeriavov vďaka svojej mobilite, flexibilite, dosahu ale aj nosnosti bremena, ktorá sa už vie vyrovnať vežovým žeriavom.  Mobilné žeriavy resp. autožeriavy sú dostupné v rôznych veľkostiach aj s rôznou nosnosťou. Pri výbere typu autožeriavu je potrebné vedieť niekoľko informácií, na základe ktorých môžete správne vybrať autožeriav, ktorý spĺňa požiadavky pre konkrétnu činnosť.

Autožeriav musí v prvom rade  spĺňať technické parametre, tak aby pri prenášaní bremena nebol preťažený, resp. predimenzovaný a vystavený tým riziku mechanického poškodenia svojej konštrukcie. 

Aké sú hlavné parametre výberu pre autožeriav? 

  • maximálna hmotnosť bremena, ktorá sa udáva v tonách
  • maximálna dĺžka vysunutia mobilného ramena, udávaná v metroch
  • záťažový diagram, resp. tabuľka nosností, ktorá vyjadruje vzťah medzi nosnosťou bremena, vysunutím ramena a jeho náklonom resp. uhlom

 

(tieto parametre by ste vždy mali nájsť pri každom jednom type z prenajímaných autožeriavov)

Zohľadnite aj ďalšie faktory 

Okrem uvedených hlavných parametrov, sa pri výbere autožeriava sa zohľadňujú aj ďalšie dopĺňajúce faktory, ktoré pomôžu vybrať najvhodnejší autožeriav. 

Výber veľkosti autožeriavu musí zohľadňovať dostatočnú únosnosť terénu, kde bude autožeriav uvedený do prevádzky. Predbežný geologický prieskum by mal povedať, či nehrozí prepadnutie podložia pri príliš veľkom zaťažení, teda aj veľkosti autožeriavu. 

Dostatočný priestor pre ukotvenie autožeriavu na 4 kotviacich nohách, ktoré vysúva do priestoru, má taktiež vplyv na konečný výber veľkosti, resp. šírky a dĺžky autožeriavu. Na ohľad treba brať aj priestor v okolí autožeriavu (bočné steny, stropy, alebo iné prekážky), ktorý je potrebný pri otáčaní a zdvíhaní bremien.

Výber autožeriavu ovplyvní, resp. bližšie špecifikuje aj typ samotných prác, či už sa jedná o usadzovanie pilierov, betónových prefabrikátov, montáže a demontáže konštrukčných celkov, manipuláciu s technologickými zariadeniami, prácu v ťažko prístupných miestach, výškové žeriavové práce, záchranné vyslobodzovacie práce a pod. 

Nechajte si poradiť 

Pri výbere autožeriavu pre konkrétne stavebné projekty vám radi a ochotne pomôžu v spoločnosti Stapo Praha a.s., ktorá patrí medzi najväčšie firmy v prenajímaní autožeriavov, stavebných mechanizmov, špeciálnych strojov a autodopravy v Českej republike. Svoje pobočky však majú aj na Slovensku v Pezinku a v Žiline.

Foto : www.staposlovakia.sk

Article Categories:
Ako vybaviť