jan 16, 2021
1408 Views
Komentáre vypnuté na Pokuty za telefonovanie sa zdvojnásobili. Aká je ich maximálna hranica?

Pokuty za telefonovanie sa zdvojnásobili. Aká je ich maximálna hranica?

Written by

Štatistiky hovoria jasne, až 48% nehôd v roku 2019, sa stalo kvôli nepozornosti vodičov. Ministerstvo chce proti tomuto výsledku bojovať nielen zvýšenými kontrolami vodičov, ale aj zvyšovaním pokút. Tak čo, rozmyslíte si to telefonovanie a smskovanie za volantom?

V niektorých prípadoch až 200 eur

Obyčajný človek často ani len nemá pojem o tom, aké vysoké sú sankcie, ktoré môže podľa zákona dostať. Keďže ich suma sa neustále mení, prehľad vodičov je stále nedostatočný. Hoci by nás od používania mobilných telefónov počas jazdy nemali odrádzať práve možné pokuty, ale hrozba nebezpečenstva, pri niektorých vodičoch to inak nejde. Keďže počet ľudí používajúcich telefón počas šoférovania každým rokom rastie, ministerstvo vnútra sa rozhodlo opatrenia aj naďalej sprísňovať.

Vodičom tak hrozí ponuka od 100 do 200 eur, pričom vždy sú dôležité aj okolnosti priestupku. V blokovom konaní tak po novom nebudete môcť dostať maximálne pokutu 50 eur, ale až 100 eur pri zaplatení priamo na mieste. Ak sa rozhodnete, že túto pokutu ihneď neuhradíte, hrozí vám sankcia až do výšky 200 eur.

Odborníci zdôrazňujú fakt, že ak chceme, aby boli tieto sankcie aj účinné, musí polícia viac vodičov kontrolovať a postihovať. Len vtedy si svoje konanie zapamätajú a pokuty vedia mať odrádzajúci charakter. Pre bežných ľudí je toto zvýšenie dostatočné na to, aby počas jazdy netelefonovali, neesemeskovali alebo nehrali hry. Vždy sa ale nájdu ľudia, ktorí nemajú problém zaplatiť aj vyššiu pokutu a v takom prípade zvyšovanie sankcií často ignorujú. Spoločným cieľom polície ale nie je vyberať čo najviac financií od ľudí, ale zvýšiť bezpečnosť na cestách a na to by sme mali všetci myslieť.

Pokuty aj za pneumatiky

Možno sa vám to ešte nikdy nestalo, no pokutu je možné dostať aj za poškodené alebo nevyhovujúce pneumatiky. Špeciálne ide o zimné pneumatiky, kedy sa policajti zaujímajú o ich stav viac, ako v lete. Rôzne poškodenia alebo opotrebovanosť je totiž vážnym problémom, ktorý tak isto spôsobuje vážne nehody. Je preto nevyhnutné, pneumatiky aspoň raz za čas skontrolovať a v prípade nevyhovujúceho stavu ich vymeniť.

Aj najlacnejšie pneumatiky, ktoré ste práve kúpili ako novú sadu sú bezpečnejšie, ako drahšie opotrebované. Na toto by nemal zabúdať žiadny vodič a preto nie je dôležité, koľko gumy stáli, ale v akom sú stave. Na overenie spoľahlivosti, bezpečnosti a iných parametrov výrobkov slúži test zimné pneumatiky. V ňom sa každý motorista dozvie, ktoré značky sú čím výnimočné a ktorý model sa naozaj oplatí kúpiť.

Article Categories:
Ako na to