máj 28, 2018
1020 Views
Komentáre vypnuté na PODĽA ČOHO VYBERAŤ LETNÉ PNEUMATIKY

PODĽA ČOHO VYBERAŤ LETNÉ PNEUMATIKY

Written by

Záver marca je koncom sezóny zimných pneumatík, ktoré môžete postupne meniť za ich letné kolegyne. Čím by ste sa však pri ich voľbe mali riadiť a ktoré z nich sú pre váš automobil najvhodnejšie? Odhalíme vám v nasledujúcich riadkoch.

Ako na výber letných pneumatík

V zásade platí, že pneumatiky vášho auta by sa mali vyznačovať primeranou odolnosťou, nosnosťou a priľnavosťou k vozovke. Pokiaľ tieto parametre spĺňajú, bude aj ich životnosť a efektívnosť tým pádom automaticky vyššia. Je dôležité zvážiť, v akom teréne budú pneumatiky používané, približne s akou frekvenciou a pre aký konkrétny typ auta ich plánujete zakúpiť. K dispozícii máte totiž tak modely pre každodenné používanie, ako aj do vysokohorského prostredia.

Nemenej podstatným krokom je overenie rozmerov pneumatík vhodných pre vaše vozidlo, teda aká by mala byť ich šírka, priemer a bočný profil. Do úvahy by ste mali zobrať aj index nosnosti a rýchlostný index, ktorý je pre auto charakteristický. Spomenuté údaje najjednoduchšie zistíte z technického preukazu prípadne pohľadom na vaše súčasné pneumatiky. Zanedbať by sa nemala ani otázka ceny, pričom platí, že aj v ponuke popredných výrobcov nájdete lacné pneumatiky, ktoré vám prinesú kvalitné výsledky za priaznivé ceny.

Príkladom sú letné pneumatiky Matador, ktoré sa vyznačujú nízkym valivým odporom, vďaka čomu je ich spotreba nižšia a to vedie aj k výhodnejšej prevádzkovej cene. Dostupné sú v mnohých variáciách, pričom najväčšej obľube sa tešia verzie MP16 Stella 2, MP47 Hectorra 3 alebo MP44 Elite 3.

Extra tip

Pri téme letných pneumatík sa oplatí vziať do úvahy aj hliníkové disky, pokiaľ sa po ukončení zimnej sezóny nenachádzajú v najlepšom stave v dôsledku nepriaznivých klimatických podmienok alebo používania snehových reťazí. Podobne ako v prípade pneumatík, aj pri diskoch platí, že vhodný model sa odlišuje od auta k autu v závislosti od jeho typu, vášho štýlu jazdy a druhu vozovky, po ktorom najčastejšie šoférujete.

 

Article Categories:
Ako na to