máj 22, 2018
1198 Views
Komentáre vypnuté na Dosky na terasu: Ako správne vybrať a ako sa o ne starať?

Dosky na terasu: Ako správne vybrať a ako sa o ne starať?

Written by

Rozhodli ste sa vybudovať si drevenú terasu pri dome? Gratulujeme! Vytvoríte si úžasnú oázu pokoja z prírodného materiálu, ktorá sa vám odvďačí dlhou životnosťou a príjemným relaxom počas všetkých ročných období. Ako však vybrať drevo a ako sa oň následne starať?

Začnite výberom dosiek

Kvalitné terasové dosky sú alfou a omegou funkčnej a peknej terasy. Nevyberajte príliš tenké a príliš úzke dosky. Takéto dosky sa dokážu vplyvom dažďa a Slnka zdeformovať už behom niekoľkých týždňov. Rovnako sa snažte nevyberať si recyklované dosky, ktoré môžu byť prelezené červotočom, môžu byť hnilé aj práchnivé a už ich nič nezachráni.

Namorené alebo surové?

Niektorý druh tovaru sa predáva už namorený ochranným lakom. Je len na vás, či zvolíte tento variant alebo dáte prednosť klasickému postupu. Ide o podobnú dilemu, ako keď niekto vyberá klasické terasové dosky a iný dá zase prednosť obyčajným hobľovaným doskám. Šikovný majster dokáže vytvoriť krásnu terasu alebo altánok naozaj s akéhokoľvek materiálu, je už len na vás, ktorou cestou sa vydáte.

Kartáčované drevo ako obklad?

Ak chcete terasu ozvláštniť a obložiť aj jej okolie, pokojne využite kartáčované (kefované) drevo. S týmto malým detailom pretvoríte celú terasu do zrubového štýlu, ktorý dokonale ladí s ultra modernými domami, ale aj so starou vidieckou klasikou.

Čo starostlivosť?

O drevené terasy sa treba, samozrejme, starať. Aby vám z dreva nevznikli domčeky pre hmyz, musíte zabezpečiť, sú všetky spoje pevné a nerozchádzajú sa. Osie hniezdo alebo armáda sršňov nie je na terase práve vítaná. Pravidelná starostlivosť a lakovanie dreva zase zabezpečí, že sa vám terasa po prvej dobe nerozsype alebo neodhnije. Nejde však o zložitý proces a vy si môžete celoročne užívať teplo a útulnú atmosféru pravého a voňavého dreva na vašej záhrade.

 

Article Categories:
Ako na dom a zahradu