sep 12, 2022
253 Views
Komentáre vypnuté na Počuli ste už o bezvzduchových pneumatikách?

Počuli ste už o bezvzduchových pneumatikách?

Written by

Nebaví vás neustále sledovať tlak v pneumatikách a následne ich dofukovať? Bojíte sa defektu a výmena pneumatiky je pre vás nočnou morou? Možno sa o pár rokov nebudete musieť o pneumatiky absolútne starať vďaka novým bezvzduchovým pneumatikám. Známe značky vyrábajúce pneu už rozbehli prvé testy, o dva roky by sa pneumatiky bez vzduchu mohli dostať na trh.

Prvé bezvzduchové pneumatiky budú určené pre osobné vozidlá

Predpokladaným termínom začiatku predaja pneumatík bez vzduchu je rok 2024. V posledných mesiacoch prebiehajú testy týchto pneumatík, ktoré realizujú spoločnosti General Motors a Michelin. Predpokladá sa, že o bezvzduchové pneumatiky bude záujem. Nielenže vám počas jazdy nebude hroziť defekt, ale tiež ušetríte. Malo by ísť o pneumatiky, ktoré znížia spotrebu vozidla vďaka nízkemu valivému odporu, vyprodukujú menej emisií a ich výroba bude ekologická. S príchodom pneumatík bez vzduchu odpadne tiež nutnosť voziť v automobile náhradné koleso a merať tlak v pneumatikách.

Dlhá životnosť bezvzduchových pneumatík

Bezvzduchové pneumatiky by mohli mať až o polovicu dlhšiu životnosť ako klasické. Ja zrejmé, že pôjde o pneumatiky, ktoré odolajú akémukoľvek mechanickému poškodeniu a nebudú trpieť pod vplyvom nízkeho či vysokého tlaku, takže nedôjde k ich rýchlemu ojazdeniu. Práve nesprávny tlak v klasických pneumatikách enormne skracuje životnosť pneumatík a navyše ohrozuje bezpečnosť jazdy presne tak, ako keď v zime nepoužívate snehové reťaze na dodávky a iné vozidlá. Tieto negatívne faktory vďaka pneumatikám bez vzduchu úplne zmiznú zo života každého šoféra.

Pneumatiky bez vzduchu nie sú až takou novinkou

Ak sa podarí do života uviesť bezvzduchové zimné a letné pneumatiky pre malé osobné vozidlá, tak pôjde o veľký počin vo sfére motorizmu. Avšak pneumatiky bez vzduchu sa využívajú už niekoľko rokov. Tieto pneumatiky sú súčasťou golfových autíčok a poľnohospodárskych strojov. Bezvzduchové pneumatiky fungujú na inovatívnom princípe špeciálnych materiálov, ktoré vo forme prepletených štruktúr vytvárajú okolo kolesa ochrannú vrstvu a dokážu meniť tvar v závislosti od stavu vozovky. Pýtate sa v čom je háčik resp. negatíva pneumatík bez vzduchu? V prvom rade o vysokú hlučnosť. Nepríjemné sú tiež vibrácie, ktoré sú silnejšie ako u bežných pneumatík. V prípade, že sa podarí pneumatiky uviesť na trh, tak si pripravte poriadny balík peňazí. V Amerike by sa mali predávať za sumu okolo 700 $ za kus.

Article Categories:
Nezaradené