sep 9, 2021
1053 Views
Komentáre vypnuté na Otázky a odpovede o snežných skútroch

Otázky a odpovede o snežných skútroch

Written by

Snežné skútre neodmysliteľne patria k horám. Ak máte možnosť sa na skútri prejsť, využite ju. Jazda na skútri je veľmi zábavná a prináša so sebou neuveriteľný pocit slobody či adrenalínu. V prípade, že vám nebude stačiť len krátky prenájom snežného skútra, nie je problém si jeden stroj zakúpiť. Čo všetko vás pri prevádzka skútra čaká?

Ako jazdiť na snežnom skútri?

Na snežnom skútri sa naučíte jazdiť behom pár minút. Nemusíte sa obávať, že by ste jeho ovládanie nezvládli. Napríklad snežné skútre Lynx pomaly jazdia za vás. Nemyslite si však, že na snežnom skútri môžete jazdiť len tak. Tak ako na iné motorové vozidlá, tak aj na skúter je potrebné vlastniť vodičské oprávnenie. Niektoré modely snežných skútrov môžete prehnať po horách, keď ste si spravili vodičák na motorku. Na trojstopové snežné skútre a na skútre, ktoré majú v prednej časti dve lyže vám postačí vodičské oprávnenie typu B. Je to teda podobné ako keby ste riadili automobil alebo vám stála v garáži štvorkolka. Ešte v jednom musíme prirovnať snežné skútre k štvorkolkám. Štvorkolky i skútre nepatria do chráneného územia. Jazdiť na nich môžete len vo vyhradených miestach alebo na miestach, kde je ich prevádzka povolená. V opačnom prípade vám hrozí vysoká pokuta.

Je snežný skúter drahý?

Kúpa snežného skútra a jeho prevádzka nepatria medzi najlacnejšie záležitosti. Preto si vopred premyslite či sa vám snežný skúter vyplatí kúpiť. Modely nižšej triedy zoženiete od 10 tisíc eur vyššie, v bazároch možno aj za nižšiu cenu. Kvalitnejšie snežné skútre nekúpite pod cenu 15 tisíc eur. Myslite aj na pravidelnú údržbu, ktorá tiež niečo stojí a navyše v niektorých častiach Slovenska len veľmi ťažko nájdete servise špecializované na skútre. Cena základnej ročnej údržby sa pohybuje okolo 400 eur. Pozor aj na to, že snežný skúter zožerie dosť paliva. Prémiové značky sa pýšia spotrebou okolo 15 litrov na 100 kilometrov, ale lacnejšie modely spotrebujú 30 a viac litrov.

Potrebujem ku skútru poistenie?

Snežný skúter si budete musieť podobne ako iné vozidlo poistiť. Je to logické, keďže snežný skúter musí prejsť technickou kontrolou a dostane tiež registračné číslo. Preto je nutné k snežnému skútru vybaviť povinné zmluvné poistenie. Toto poistenie platí na našom území i v zahraničí. K povinnému poisteniu nie je problém si doplatiť havarijné pripoistenie. Ak budete so skútrom jazdiť v zahraničí, nešetrite a havarijné poistenie si celkom určite zaplaťte.

 

Article Categories:
Ako na to